From Dark and Darker Wiki
| loot_drop_groups | | order | | "0" |
| "1011" |
| "2011" |
| "3011" |
| "4011" |
| "5011" |
|
|---|
| data | | 0 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_IceKoboldBowman" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_MediumRate" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Archers" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Kobold" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 1011 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_IceKoboldBowman" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_MediumRate_1011" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Archers" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1011" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Kobold" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1011" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_1011" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 2011 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_IceKoboldBowman" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_MediumRate_2011" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Archers" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_2011" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Kobold" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_2011" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_2011" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 3011 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_IceKoboldBowman" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_MediumRate_3011" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Archers" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3011" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Kobold" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3011" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_3011" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 4011 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_IceKoboldBowman" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_MediumRate_4011" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Archers" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_4011" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Kobold" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_4011" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_4011" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 5011 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_IceKoboldBowman" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_MediumRate_5011" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Archers" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5011" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Kobold" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5011" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_5011" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
| loot_drops | | ID_Lootdrop_Drop_IceKoboldBowman | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Adventurer Boots" |
| "Ale" |
| "Arrow" |
| "Bandage" |
| "Buckled Boots" |
| "Buttoned Boots" |
| "Campfire Kit" |
| "Cuffed Boots" |
| "Dark Leather Leggings" |
| "Dark Padded Hose" |
| "Darkleaf Boots" |
| "Dashing Boots" |
| "Elven Bow of Truth" |
| "Forest Boots" |
| "Heavy Boots" |
| "Heavy Leather Leggings" |
| "Leather Chausses" |
| "Leather Leggings" |
| "Lockpick" |
| "Longbow" |
| "Nipalan" |
| "Occultist Boots" |
| "Padded Leggings" |
| "Pestilence" |
| "Recurve Bow" |
| "Reinforced Gloves" |
| "Riveted Gloves" |
| "Rugged Boots" |
| "Sleek Hide Pants" |
| "Sturdy Boots" |
| "Survival Bow" |
| "Torch" |
|
|---|
| items_data | | Adventurer Boots | |
|---|
| Ale | |
|---|
| Bandage | |
|---|
| Campfire Kit | |
|---|
| Heavy Boots | |
|---|
| Heavy Leather Leggings | |
|---|
| Leather Chausses | |
|---|
| Leather Leggings | |
|---|
| Lockpick | |
|---|
| Longbow | |
|---|
| Nipalan | |
|---|
| Occultist Boots | |
|---|
| Padded Leggings | |
|---|
| Recurve Bow | |
|---|
| Pestilence | |
|---|
| Reinforced Gloves | |
|---|
| Riveted Gloves | |
|---|
| Rugged Boots | |
|---|
| Survival Bow | |
|---|
| Elven Bow of Truth | |
|---|
| Torch | |
|---|
| Buckled Boots | |
|---|
| Dashing Boots | |
|---|
| Dark Leather Leggings | |
|---|
| Darkleaf Boots | |
|---|
| Forest Boots | |
|---|
| Sleek Hide Pants | |
|---|
| Buttoned Boots | |
|---|
| Cuffed Boots | |
|---|
| Arrow | |
|
|
| luck_grade | 3 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 10 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 12 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 13 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 15 |
|---|
|
|
|---|
| Dark Padded Hose | |
|---|
| Sturdy Boots | |
|---|
|
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Quest_Archers | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | |
|---|
| items_data | |
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Quest_Kobold | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | |
|---|
| items_data | |
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Gold Coin" |
| "Silver Coin" |
|
|---|
| items_data | | Gold Coin | |
|
|
|
|
|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 10 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 12 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 15 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 18 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 20 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 23 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 25 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 27 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 29 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 40 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 50 |
|---|
|
| luck_grade | 7 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 100 |
|---|
|
|
|---|
| Silver Coin | |
|
|
|
|
|
|
| luck_grade | 2 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 10 |
|---|
|
| luck_grade | 3 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 15 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 25 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 50 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 90 |
|---|
|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
| drop_rates | | ID_Droprate_MediumRate | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency | |
|---|
| ID_Droprate_MediumRate_1011 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1011 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_1011 | |
|---|
| ID_Droprate_MediumRate_2011 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_2011 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_2011 | |
|---|
| ID_Droprate_MediumRate_3011 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3011 | | 2 | 0.05 |
|---|
| 3 | 0.15 |
|---|
| 4 | 0.25 |
|---|
| 5 | 0.3 |
|---|
| 6 | 0.2 |
|---|
| 7 | 0.05 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_3011 | |
|---|
| ID_Droprate_MediumRate_4011 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_4011 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_4011 | |
|---|
| ID_Droprate_MediumRate_5011 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5011 | | 0 | 0.14 |
|---|
| 1 | 0.2 |
|---|
| 2 | 0.25 |
|---|
| 3 | 0.17 |
|---|
| 4 | 0.13 |
|---|
| 5 | 0.08 |
|---|
| 6 | 0.02 |
|---|
| 7 | 0.01 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_5011 | |
|---|
|
|---|