From Dark and Darker Wiki
| loot_drop_groups | | order | | "0" |
| "1001" |
| "2001" |
| "3001" |
| "4001" |
| "5001" |
|
|---|
| data | | 0 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_GoblinWarrior" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Goblins" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 1001 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_GoblinWarrior" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General_1001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Goblins" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_1001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 2001 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_GoblinWarrior" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General_2001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Goblins" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_2001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_2001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 3001 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_GoblinWarrior" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General_3001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Goblins" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_3001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 4001 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_GoblinWarrior" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General_4001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Goblins" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_4001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_4001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 5001 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_GoblinWarrior" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General_5001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Goblins" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_5001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
| loot_drops | | ID_Lootdrop_Drop_GoblinWarrior | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Aegis" |
| "Arming Sword" |
| "Buckler" |
| "Delirium" |
| "Dryad's Wrath" |
| "Falchion" |
| "Heater Shield" |
| "Kuma's Claw" |
| "Kuma's Fang" |
| "Lantern Shield" |
| "Lockpick" |
| "Pickaxe" |
| "Rapier" |
| "Round Shield" |
| "Short Sword" |
| "Viking Sword" |
| "Viola" |
| "Woodsman Axe" |
|
|---|
| items_data | | Arming Sword | |
|---|
| Kuma's Claw | |
|---|
| Buckler | |
|---|
| Delirium | |
|---|
| Falchion | |
|---|
| Kuma's Fang | |
|---|
| Heater Shield | |
|---|
| Aegis | |
|---|
| Lockpick | |
|---|
| Pickaxe | |
|---|
| Rapier | |
|---|
| Viola | |
|---|
| Round Shield | |
|---|
| Dryad's Wrath | |
|---|
| Short Sword | |
|---|
| Viking Sword | |
|---|
| Lantern Shield | |
|---|
| Woodsman Axe | |
|---|
|
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Quest_Goblins | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | |
|---|
| items_data | |
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Gold Coin" |
| "Silver Coin" |
|
|---|
| items_data | | Gold Coin | |
|
|
|
|
|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 10 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 12 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 15 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 18 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 20 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 23 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 25 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 27 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 29 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 40 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 50 |
|---|
|
| luck_grade | 7 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 100 |
|---|
|
|
|---|
| Silver Coin | |
|
|
|
|
|
|
| luck_grade | 2 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 10 |
|---|
|
| luck_grade | 3 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 15 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 25 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 50 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 90 |
|---|
|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
| drop_rates | | ID_Droprate_Monsters_General | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_General_1001 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1001 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_1001 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_General_2001 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_2001 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_2001 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_General_3001 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3001 | | 2 | 0.05 |
|---|
| 3 | 0.15 |
|---|
| 4 | 0.25 |
|---|
| 5 | 0.3 |
|---|
| 6 | 0.2 |
|---|
| 7 | 0.05 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_3001 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_General_4001 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_4001 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_4001 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_General_5001 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5001 | | 0 | 0.14 |
|---|
| 1 | 0.2 |
|---|
| 2 | 0.25 |
|---|
| 3 | 0.17 |
|---|
| 4 | 0.13 |
|---|
| 5 | 0.08 |
|---|
| 6 | 0.02 |
|---|
| 7 | 0.01 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_5001 | |
|---|
|
|---|