From Dark and Darker Wiki
| loot_drop_groups | | order | | "0" |
| "1012" |
| "2012" |
| "3012" |
| "4012" |
| "5012" |
|
|---|
| data | | 0 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_FrozenGhost" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_MediumRate" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Consumables" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Utility_High" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_FrozenGhost" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 1012 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_FrozenGhost" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_MediumRate_1012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Consumables" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Utility_High_1012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_FrozenGhost" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_1012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 2012 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_FrozenGhost" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_MediumRate_2012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Consumables" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Utility_High_2012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_FrozenGhost" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_2012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_2012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 3012 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_FrozenGhost" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_MediumRate_3012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Consumables" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Utility_High_3012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_FrozenGhost" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_3012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 4012 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_FrozenGhost" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_MediumRate_4012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Consumables" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Utility_High_4012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_FrozenGhost" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_4012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_4012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 5012 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_FrozenGhost" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_MediumRate_5012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Consumables" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Utility_High_5012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_FrozenGhost" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_5012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
| loot_drops | | ID_Lootdrop_Drop_FrozenGhost | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Adventurer Cloak" |
| "Arcane Essence" |
| "Arcane Hood" |
| "Catice" |
| "Crystal Ball" |
| "Crystal Sword" |
| "Darkgrove Hood" |
| "Drum" |
| "Flute" |
| "Forest Hood" |
| "Lantern" |
| "Lute" |
| "Lyre" |
| "Mercurial Cloak" |
| "Occultist Hood" |
| "Radiant Cloak" |
| "Ranger Hood" |
| "Rogue Cowl" |
| "Shadow Hood" |
| "Spellbook" |
| "Spellweaver" |
| "Splendid Cloak" |
| "Tattered Cloak" |
| "Torch" |
| "Vigilant Cloak" |
| "Watchman Cloak" |
| "Zirkzi's Eye" |
|
|---|
| items_data | | Adventurer Cloak | |
|---|
| Crystal Ball | |
|---|
| Zirkzi's Eye | |
|---|
| Crystal Sword | |
|---|
| Catice | |
|---|
| Drum | |
|---|
| Flute | |
|---|
| Forest Hood | |
|---|
| Lantern | |
|---|
| Lute | |
|---|
| Lyre | |
|---|
| Occultist Hood | |
|---|
| Radiant Cloak | |
|---|
| Ranger Hood | |
|---|
| Rogue Cowl | |
|---|
| Shadow Hood | |
|---|
| Spellbook | |
|---|
| Spellweaver | |
|---|
| Splendid Cloak | |
|---|
| Tattered Cloak | |
|---|
| Torch | |
|---|
| Watchman Cloak | |
|---|
| Vigilant Cloak | |
|---|
| Mercurial Cloak | |
|---|
| Darkgrove Hood | |
|---|
| Arcane Hood | |
|---|
| Arcane Essence | |
|---|
|
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Drop_Consumables | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Ale" |
| "Bandage" |
| "Explosive Bottle" |
| "Ghostdust Pouch" |
| "Oil Lantern" |
| "Poison Vial" |
|
|---|
| items_data | | Ale | |
|---|
| Bandage | |
|---|
| Explosive Bottle | |
|---|
| Oil Lantern | |
|---|
| Poison Vial | |
|---|
| Ghostdust Pouch | |
|---|
|
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Quest_FrozenGhost | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | |
|---|
| items_data | |
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Gold Coin" |
| "Silver Coin" |
|
|---|
| items_data | | Gold Coin | |
|
|
|
|
|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 10 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 12 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 15 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 18 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 20 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 23 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 25 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 27 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 29 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 40 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 50 |
|---|
|
| luck_grade | 7 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 100 |
|---|
|
|
|---|
| Silver Coin | |
|
|
|
|
|
|
| luck_grade | 2 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 10 |
|---|
|
| luck_grade | 3 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 15 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 25 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 50 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 90 |
|---|
|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
| drop_rates | | ID_Droprate_MediumRate | |
|---|
| ID_Droprate_Utility_High | | 0 | 0.2 |
|---|
| 1 | 0.417 |
|---|
| 2 | 0.3 |
|---|
| 3 | 0.07 |
|---|
| 4 | 0.01 |
|---|
| 5 | 0.003 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency | |
|---|
| ID_Droprate_MediumRate_1012 | |
|---|
| ID_Droprate_Utility_High_1012 | | 0 | 0.2 |
|---|
| 1 | 0.235 |
|---|
| 2 | 0.4 |
|---|
| 3 | 0.125 |
|---|
| 4 | 0.03 |
|---|
| 5 | 0.01 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1012 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_1012 | |
|---|
| ID_Droprate_MediumRate_2012 | |
|---|
| ID_Droprate_Utility_High_2012 | | 0 | 0.16 |
|---|
| 1 | 0.15 |
|---|
| 2 | 0.4 |
|---|
| 3 | 0.2 |
|---|
| 4 | 0.06 |
|---|
| 5 | 0.03 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_2012 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_2012 | |
|---|
| ID_Droprate_MediumRate_3012 | |
|---|
| ID_Droprate_Utility_High_3012 | | 0 | 0.2 |
|---|
| 2 | 0.285 |
|---|
| 3 | 0.325 |
|---|
| 4 | 0.15 |
|---|
| 5 | 0.04 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3012 | | 2 | 0.05 |
|---|
| 3 | 0.15 |
|---|
| 4 | 0.25 |
|---|
| 5 | 0.3 |
|---|
| 6 | 0.2 |
|---|
| 7 | 0.05 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_3012 | |
|---|
| ID_Droprate_MediumRate_4012 | |
|---|
| ID_Droprate_Utility_High_4012 | | 0 | 0.2 |
|---|
| 2 | 0.285 |
|---|
| 3 | 0.325 |
|---|
| 4 | 0.15 |
|---|
| 5 | 0.04 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_4012 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_4012 | |
|---|
| ID_Droprate_MediumRate_5012 | |
|---|
| ID_Droprate_Utility_High_5012 | | 0 | 0.2 |
|---|
| 1 | 0.125 |
|---|
| 2 | 0.4 |
|---|
| 3 | 0.175 |
|---|
| 4 | 0.075 |
|---|
| 5 | 0.025 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5012 | | 0 | 0.14 |
|---|
| 1 | 0.2 |
|---|
| 2 | 0.25 |
|---|
| 3 | 0.17 |
|---|
| 4 | 0.13 |
|---|
| 5 | 0.08 |
|---|
| 6 | 0.02 |
|---|
| 7 | 0.01 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_5012 | |
|---|
|
|---|