From Dark and Darker Wiki
| loot_drop_groups | | order | | "0" |
| "1012" |
| "2012" |
| "3012" |
| "4012" |
| "5012" |
|
|---|
| data | | 0 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_FrostWyvern" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_Bosses" |
|---|
| roll_count | 3 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_FrozenIronKey" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Key_Med" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_FrostWyvern" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 1012 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_FrostWyvern" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_Bosses_1012" |
|---|
| roll_count | 3 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_FrozenIronKey" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Key_Med_1012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_FrostWyvern" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_1012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 2012 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_FrostWyvern" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_Bosses_2012" |
|---|
| roll_count | 3 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_FrozenIronKey" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Key_Med_2012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_FrostWyvern" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_2012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_2012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 3012 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_FrostWyvern" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_Bosses_3012" |
|---|
| roll_count | 3 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_FrozenIronKey" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Key_Med_3012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_FrostWyvern" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_3012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 4012 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_FrostWyvern" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_Bosses_4012" |
|---|
| roll_count | 3 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_FrozenIronKey" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Key_Med_4012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_FrostWyvern" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_4012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_4012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 5012 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_FrostWyvern" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_Bosses_5012" |
|---|
| roll_count | 3 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_FrozenIronKey" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Key_Med_5012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_FrostWyvern" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_5012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
| loot_drops | | ID_Lootdrop_Drop_FrostWyvern | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Bardic Pants" |
| "Buttoned Leggings" |
| "Cloth Pants" |
| "Crossbow" |
| "Dark Leather Leggings" |
| "Dark Padded Hose" |
| "Elven Bow of Truth" |
| "Hand Crossbow" |
| "Heavy Leather Leggings" |
| "Jester Pants" |
| "Leather Chausses" |
| "Leather Leggings" |
| "Longbow" |
| "Loose Trousers" |
| "Nipalan" |
| "Occultist Pants" |
| "Padded Leggings" |
| "Pestilence" |
| "Plate Pants" |
| "Plunderhosen" |
| "Recurve Bow" |
| "Sleek Hide Pants" |
| "Survival Bow" |
| "Trunk Hose" |
| "Windlass Crossbow" |
|
|---|
| items_data | | Bardic Pants | |
|---|
| Cloth Pants | |
|---|
| Crossbow | |
|---|
| Hand Crossbow | |
|---|
| Heavy Leather Leggings | |
|---|
| Leather Chausses | |
|---|
| Leather Leggings | |
|---|
| Longbow | |
|---|
| Nipalan | |
|---|
| Loose Trousers | |
|---|
| Occultist Pants | |
|---|
| Padded Leggings | |
|---|
| Plate Pants | |
|---|
| Recurve Bow | |
|---|
| Pestilence | |
|---|
| Survival Bow | |
|---|
| Elven Bow of Truth | |
|---|
| Windlass Crossbow | |
|---|
| Dark Leather Leggings | |
|---|
| Buttoned Leggings | |
|---|
| Sleek Hide Pants | |
|---|
| Dark Padded Hose | |
|---|
| Jester Pants | |
|---|
| Trunk Hose | |
|---|
| Plunderhosen | |
|---|
|
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Drop_FrozenIronKey | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | |
|---|
| items_data | |
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Quest_FrostWyvern | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Frost Wyvern's Claws" |
| "Frost Wyvern's Hide" |
|
|---|
| items_data | | Frost Wyvern's Hide | |
|---|
| Frost Wyvern's Claws | |
|---|
|
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Gold Coin" |
| "Silver Coin" |
|
|---|
| items_data | | Gold Coin | |
|
|
|
|
|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 10 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 12 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 15 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 18 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 20 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 23 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 25 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 27 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 29 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 40 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 50 |
|---|
|
| luck_grade | 7 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 100 |
|---|
|
|
|---|
| Silver Coin | |
|
|
|
|
|
|
| luck_grade | 2 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 10 |
|---|
|
| luck_grade | 3 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 15 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 25 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 50 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 90 |
|---|
|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
| drop_rates | | ID_Droprate_Monsters_Bosses | |
|---|
| ID_Droprate_Key_Med | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_Bosses_1012 | |
|---|
| ID_Droprate_Key_Med_1012 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1012 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_1012 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_Bosses_2012 | |
|---|
| ID_Droprate_Key_Med_2012 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_2012 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_2012 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_Bosses_3012 | |
|---|
| ID_Droprate_Key_Med_3012 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3012 | | 2 | 0.05 |
|---|
| 3 | 0.15 |
|---|
| 4 | 0.25 |
|---|
| 5 | 0.3 |
|---|
| 6 | 0.2 |
|---|
| 7 | 0.05 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_3012 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_Bosses_4012 | |
|---|
| ID_Droprate_Key_Med_4012 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_4012 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_4012 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_Bosses_5012 | |
|---|
| ID_Droprate_Key_Med_5012 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5012 | | 0 | 0.14 |
|---|
| 1 | 0.2 |
|---|
| 2 | 0.25 |
|---|
| 3 | 0.17 |
|---|
| 4 | 0.13 |
|---|
| 5 | 0.08 |
|---|
| 6 | 0.02 |
|---|
| 7 | 0.01 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_5012 | |
|---|
|
|---|