From Dark and Darker Wiki
| loot_drop_groups | | order | | "0" |
| "1011" |
| "2011" |
| "3011" |
| "4011" |
| "5011" |
|
|---|
| data | | 0 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_FrostGiantBerserker" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_SubBosses" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Giant" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 1011 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_FrostGiantBerserker" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_SubBosses_1011" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Giant" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1011" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_1011" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 2011 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_FrostGiantBerserker" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_SubBosses_2011" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Giant" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_2011" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_2011" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 3011 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_FrostGiantBerserker" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_SubBosses_3011" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Giant" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3011" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_3011" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 4011 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_FrostGiantBerserker" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_SubBosses_4011" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Giant" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_4011" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_4011" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 5011 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_FrostGiantBerserker" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_SubBosses_5011" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Giant" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5011" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_5011" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
| loot_drops | | ID_Lootdrop_Drop_FrostGiantBerserker | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Adventurer Tunic" |
| "Club" |
| "Courtly Dress" |
| "Dark Leather Leggings" |
| "Dark Padded Hose" |
| "Doublet" |
| "Flanged Mace" |
| "Gallant Outfit" |
| "Heavy Leather Leggings" |
| "Jester Outfit" |
| "Lavish Shirt" |
| "Leather Chausses" |
| "Leather Leggings" |
| "Leviathan" |
| "Morning Star" |
| "Padded Leggings" |
| "Pastoral Tunic" |
| "Pulverizing Prayer" |
| "Rustic Tunic" |
| "Sleek Hide Pants" |
| "Valiant Attire" |
| "Wanderer Attire" |
| "War Hammer" |
| "War Maul" |
|
|---|
| items_data | | Adventurer Tunic | |
|---|
| Doublet | |
|---|
| Flanged Mace | |
|---|
| Heavy Leather Leggings | |
|---|
| Leather Chausses | |
|---|
| Leather Leggings | |
|---|
| Morning Star | |
|---|
| Pulverizing Prayer | |
|---|
| Padded Leggings | |
|---|
| Wanderer Attire | |
|---|
| War Maul | |
|---|
| Leviathan | |
|---|
| War Hammer | |
|---|
| Dark Leather Leggings | |
|---|
| Club | |
|---|
| Sleek Hide Pants | |
|---|
| Jester Outfit | |
|---|
| Courtly Dress | |
|---|
| Lavish Shirt | |
|---|
| Valiant Attire | |
|---|
| Gallant Outfit | |
|---|
| Rustic Tunic | |
|---|
| Pastoral Tunic | |
|---|
| Dark Padded Hose | |
|---|
|
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Quest_Giant | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | |
|---|
| items_data | |
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Gold Coin" |
| "Silver Coin" |
|
|---|
| items_data | | Gold Coin | |
|
|
|
|
|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 10 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 12 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 15 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 18 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 20 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 23 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 25 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 27 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 29 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 40 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 50 |
|---|
|
| luck_grade | 7 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 100 |
|---|
|
|
|---|
| Silver Coin | |
|
|
|
|
|
|
| luck_grade | 2 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 10 |
|---|
|
| luck_grade | 3 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 15 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 25 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 50 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 90 |
|---|
|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
| drop_rates | | ID_Droprate_Monsters_SubBosses | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_SubBosses_1011 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1011 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_1011 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_SubBosses_2011 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_2011 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_2011 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_SubBosses_3011 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3011 | | 2 | 0.05 |
|---|
| 3 | 0.15 |
|---|
| 4 | 0.25 |
|---|
| 5 | 0.3 |
|---|
| 6 | 0.2 |
|---|
| 7 | 0.05 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_3011 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_SubBosses_4011 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_4011 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_4011 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_SubBosses_5011 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5011 | | 0 | 0.14 |
|---|
| 1 | 0.2 |
|---|
| 2 | 0.25 |
|---|
| 3 | 0.17 |
|---|
| 4 | 0.13 |
|---|
| 5 | 0.08 |
|---|
| 6 | 0.02 |
|---|
| 7 | 0.01 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_5011 | |
|---|
|
|---|