From Dark and Darker Wiki
| loot_drop_groups | | order | | "0" |
| "1023" |
| "2023" |
| "3023" |
| "4023" |
| "5023" |
|
|---|
| data | | 0 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_CentaurDemon" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_VeryHighRate" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_CentaurDemon" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Demons" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_CursedBell" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Key_Med" |
|---|
| roll_count | 0 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 1023 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_CentaurDemon" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_VeryHighRate_1023" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_CentaurDemon" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1023" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Demons" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1023" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_CursedBell" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Key_Med_1023" |
|---|
| roll_count | 0 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_1023" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 2023 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_CentaurDemon" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_VeryHighRate_2023" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_CentaurDemon" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_2023" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Demons" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_2023" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_CursedBell" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Key_Med_2023" |
|---|
| roll_count | 0 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_2023" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 3023 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_CentaurDemon" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_VeryHighRate_3023" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_CentaurDemon" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3023" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Demons" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3023" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_CursedBell" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Key_Med_3023" |
|---|
| roll_count | 0 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_3023" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 4023 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_CentaurDemon" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_VeryHighRate_4023" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_CentaurDemon" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_4023" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Demons" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_4023" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_CursedBell" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Key_Med_4023" |
|---|
| roll_count | 0 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_4023" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 5023 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_CentaurDemon" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_VeryHighRate_5023" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_CentaurDemon" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5023" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Demons" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5023" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_CursedBell" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Key_Med_5023" |
|---|
| roll_count | 0 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_5023" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
| loot_drops | | ID_Lootdrop_Drop_CentaurDemon | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Abyssal Trident" |
| "Armet" |
| "Bardiche" |
| "Cinder" |
| "Crusader Helm" |
| "Dark Cuirass" |
| "Dark Plate Armor" |
| "Fine Cuirass" |
| "Great Helm" |
| "Halberd" |
| "Heavy Gauntlets" |
| "Hounskull" |
| "Light Gauntlets" |
| "Quarterstaff" |
| "Spear" |
| "Stinky Stick" |
| "Topfhelm" |
| "Visored Barbuta Helm" |
| "Visored Sallet" |
|
|---|
| items_data | | Armet | |
|---|
| Bardiche | |
|---|
| Dark Plate Armor | |
|---|
| Fine Cuirass | |
|---|
| Halberd | |
|---|
| Cinder | |
|---|
| Heavy Gauntlets | |
|---|
| Hounskull | |
|---|
| Quarterstaff | |
|---|
| Stinky Stick | |
|---|
| Spear | |
|---|
| Abyssal Trident | |
|---|
| Visored Barbuta Helm | |
|---|
| Visored Sallet | |
|---|
| Crusader Helm | |
|---|
| Topfhelm | |
|---|
| Great Helm | |
|---|
| Light Gauntlets | |
|---|
| Dark Cuirass | |
|---|
|
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Quest_CentaurDemon | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Centaur Hoof" |
| "Centaur Horn" |
| "Centaur Tail" |
|
|---|
| items_data | | Centaur Hoof | |
|---|
| Centaur Tail | |
|---|
| Centaur Horn | |
|---|
|
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Quest_Demons | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | |
|---|
| items_data | |
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Drop_CursedBell | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | |
|---|
| items_data | |
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Gold Coin" |
| "Silver Coin" |
|
|---|
| items_data | | Gold Coin | |
|
|
|
|
|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 10 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 12 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 15 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 18 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 20 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 23 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 25 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 27 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 29 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 40 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 50 |
|---|
|
| luck_grade | 7 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 100 |
|---|
|
|
|---|
| Silver Coin | |
|
|
|
|
|
|
| luck_grade | 2 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 10 |
|---|
|
| luck_grade | 3 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 15 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 25 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 50 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 90 |
|---|
|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
| drop_rates | | ID_Droprate_VeryHighRate | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon | |
|---|
| ID_Droprate_Key_Med | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency | |
|---|
| ID_Droprate_VeryHighRate_1023 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1023 | |
|---|
| ID_Droprate_Key_Med_1023 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_1023 | |
|---|
| ID_Droprate_VeryHighRate_2023 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_2023 | |
|---|
| ID_Droprate_Key_Med_2023 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_2023 | |
|---|
| ID_Droprate_VeryHighRate_3023 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3023 | | 2 | 0.05 |
|---|
| 3 | 0.15 |
|---|
| 4 | 0.25 |
|---|
| 5 | 0.3 |
|---|
| 6 | 0.2 |
|---|
| 7 | 0.05 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_Key_Med_3023 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_3023 | |
|---|
| ID_Droprate_VeryHighRate_4023 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_4023 | |
|---|
| ID_Droprate_Key_Med_4023 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_4023 | |
|---|
| ID_Droprate_VeryHighRate_5023 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5023 | | 0 | 0.14 |
|---|
| 1 | 0.2 |
|---|
| 2 | 0.25 |
|---|
| 3 | 0.17 |
|---|
| 4 | 0.13 |
|---|
| 5 | 0.08 |
|---|
| 6 | 0.02 |
|---|
| 7 | 0.01 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_Key_Med_5023 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_5023 | |
|---|
|
|---|