From Dark and Darker Wiki
| loot_drop_groups | | order | | "0" |
| "1022" |
| "2022" |
| "3022" |
| "4022" |
| "5022" |
|
|---|
| data | | 0 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_SkeletonChampion" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_SubBosses" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Skeletons" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Undead" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_SkeletonChampion" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 1022 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_SkeletonChampion" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_SubBosses_1022" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Skeletons" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Undead" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_SkeletonChampion" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_1022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 2022 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_SkeletonChampion" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_SubBosses_2022" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Skeletons" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_2022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Undead" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_2022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_SkeletonChampion" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_2022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_2022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 3022 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_SkeletonChampion" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_SubBosses_3022" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Skeletons" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Undead" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_SkeletonChampion" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_3022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 4022 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_SkeletonChampion" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_SubBosses_4022" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Skeletons" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_4022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Undead" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_4022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_SkeletonChampion" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_4022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_4022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 5022 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_SkeletonChampion" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_SubBosses_5022" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Skeletons" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Undead" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_SkeletonChampion" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_5022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
| loot_drops | | ID_Lootdrop_Drop_SkeletonChampion | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Arming Sword" |
| "Barbuta Helm" |
| "Bloodthirst" |
| "Bone Helm" |
| "Chapel De Fer" |
| "Falchion" |
| "Fulgor" |
| "Gjermundbu" |
| "Kettle Hat" |
| "Kuma's Claw" |
| "Kuma's Fang" |
| "Longsword" |
| "Norman Nasal Helm" |
| "Open Sallet" |
| "Plate Boots" |
| "Plate Pants" |
| "Rapier" |
| "Sallet" |
| "Short Sword" |
| "Spangenhelm" |
| "Viking Helm" |
| "Viking Sword" |
| "Viola" |
| "Zweihander" |
|
|---|
| items_data | | Arming Sword | |
|---|
| Kuma's Claw | |
|---|
| Barbuta Helm | |
|---|
| Chapel De Fer | |
|---|
| Falchion | |
|---|
| Kuma's Fang | |
|---|
| Gjermundbu | |
|---|
| Kettle Hat | |
|---|
| Longsword | |
|---|
| Fulgor | |
|---|
| Plate Boots | |
|---|
| Plate Pants | |
|---|
| Rapier | |
|---|
| Viola | |
|---|
| Short Sword | |
|---|
| Viking Helm | |
|---|
| Viking Sword | |
|---|
| Zweihander | |
|---|
| Bloodthirst | |
|---|
| Spangenhelm | |
|---|
| Sallet | |
|---|
| Open Sallet | |
|---|
| Norman Nasal Helm | |
|---|
| Bone Helm | |
|---|
|
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Quest_Skeletons | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Bone" |
| "Broken Skull" |
| "Golden Teeth" |
| "Intact Skull" |
| "Moldy Bread" |
|
|---|
| items_data | | Broken Skull | |
|---|
| Moldy Bread | |
|---|
| Bone | |
|---|
| Intact Skull | |
|---|
| Golden Teeth | |
|---|
|
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Quest_Undead | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Grave Essence" |
| "Maggots" |
| "Old Cloth" |
|
|---|
| items_data | | Maggots | |
|---|
| Old Cloth | |
|---|
| Grave Essence | |
|---|
|
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Quest_SkeletonChampion | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | |
|---|
| items_data | |
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Gold Coin" |
| "Silver Coin" |
|
|---|
| items_data | | Gold Coin | |
|
|
|
|
|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 10 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 12 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 15 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 18 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 20 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 23 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 25 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 27 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 29 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 40 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 50 |
|---|
|
| luck_grade | 7 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 100 |
|---|
|
|
|---|
| Silver Coin | |
|
|
|
|
|
|
| luck_grade | 2 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 10 |
|---|
|
| luck_grade | 3 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 15 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 25 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 50 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 90 |
|---|
|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
| drop_rates | | ID_Droprate_Monsters_SubBosses | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_SubBosses_1022 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1022 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_1022 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_SubBosses_2022 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_2022 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_2022 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_SubBosses_3022 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3022 | | 2 | 0.05 |
|---|
| 3 | 0.15 |
|---|
| 4 | 0.25 |
|---|
| 5 | 0.3 |
|---|
| 6 | 0.2 |
|---|
| 7 | 0.05 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_3022 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_SubBosses_4022 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_4022 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_4022 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_SubBosses_5022 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5022 | | 0 | 0.14 |
|---|
| 1 | 0.2 |
|---|
| 2 | 0.25 |
|---|
| 3 | 0.17 |
|---|
| 4 | 0.13 |
|---|
| 5 | 0.08 |
|---|
| 6 | 0.02 |
|---|
| 7 | 0.01 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_5022 | |
|---|
|
|---|