From Dark and Darker Wiki
| loot_drop_groups | | order | | "0" |
| "1011" |
| "2011" |
| "3011" |
| "4011" |
| "5011" |
|
|---|
| data | | 0 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_FrostGiantSheilder" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_SubBosses" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Giant" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 1011 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_FrostGiantSheilder" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_SubBosses_1011" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Giant" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1011" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_1011" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 2011 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_FrostGiantSheilder" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_SubBosses_2011" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Giant" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_2011" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_2011" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 3011 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_FrostGiantSheilder" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_SubBosses_3011" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Giant" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3011" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_3011" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 4011 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_FrostGiantSheilder" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_SubBosses_4011" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Giant" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_4011" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_4011" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 5011 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_FrostGiantSheilder" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_SubBosses_5011" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Giant" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5011" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_5011" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
| loot_drops | | ID_Lootdrop_Drop_FrostGiantSheilder | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Aegis" |
| "Bardic Pants" |
| "Buckler" |
| "Buttoned Leggings" |
| "Cloth Pants" |
| "Delirium" |
| "Dryad's Wrath" |
| "Heater Shield" |
| "Jester Pants" |
| "Lantern" |
| "Lantern Shield" |
| "Loose Trousers" |
| "Occultist Pants" |
| "Pavise" |
| "Plunderhosen" |
| "Reinforced Gloves" |
| "Riveted Gloves" |
| "Round Shield" |
| "Trunk Hose" |
|
|---|
| items_data | | Bardic Pants | |
|---|
| Buckler | |
|---|
| Delirium | |
|---|
| Cloth Pants | |
|---|
| Heater Shield | |
|---|
| Aegis | |
|---|
| Lantern | |
|---|
| Loose Trousers | |
|---|
| Occultist Pants | |
|---|
| Pavise | |
|---|
| Reinforced Gloves | |
|---|
| Riveted Gloves | |
|---|
| Round Shield | |
|---|
| Dryad's Wrath | |
|---|
| Lantern Shield | |
|---|
| Buttoned Leggings | |
|---|
| Jester Pants | |
|---|
| Trunk Hose | |
|---|
| Plunderhosen | |
|---|
|
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Quest_Giant | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | |
|---|
| items_data | |
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Gold Coin" |
| "Silver Coin" |
|
|---|
| items_data | | Gold Coin | |
|
|
|
|
|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 10 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 12 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 15 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 18 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 20 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 23 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 25 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 27 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 29 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 40 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 50 |
|---|
|
| luck_grade | 7 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 100 |
|---|
|
|
|---|
| Silver Coin | |
|
|
|
|
|
|
| luck_grade | 2 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 10 |
|---|
|
| luck_grade | 3 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 15 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 25 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 50 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 90 |
|---|
|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
| drop_rates | | ID_Droprate_Monsters_SubBosses | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_SubBosses_1011 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1011 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_1011 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_SubBosses_2011 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_2011 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_2011 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_SubBosses_3011 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3011 | | 2 | 0.05 |
|---|
| 3 | 0.15 |
|---|
| 4 | 0.25 |
|---|
| 5 | 0.3 |
|---|
| 6 | 0.2 |
|---|
| 7 | 0.05 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_3011 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_SubBosses_4011 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_4011 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_4011 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_SubBosses_5011 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5011 | | 0 | 0.14 |
|---|
| 1 | 0.2 |
|---|
| 2 | 0.25 |
|---|
| 3 | 0.17 |
|---|
| 4 | 0.13 |
|---|
| 5 | 0.08 |
|---|
| 6 | 0.02 |
|---|
| 7 | 0.01 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_5011 | |
|---|
|
|---|