From Dark and Darker Wiki
| loot_drop_groups | | order | | "0" |
| "1001" |
| "2001" |
| "3001" |
| "4001" |
| "5001" |
|
|---|
| data | | 0 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_SkeletonBones" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Utility_High" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Skeletons" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Gems" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Gems" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 1001 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_SkeletonBones" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Utility_High_1001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Skeletons" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1001" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Gems" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Gems_1001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_1001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 2001 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_SkeletonBones" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Utility_High_2001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Skeletons" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_2001" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Gems" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Gems_2001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_2001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 3001 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_SkeletonBones" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Utility_High_3001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Skeletons" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3001" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Gems" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Gems_3001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_3001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 4001 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_SkeletonBones" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Utility_High_4001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Skeletons" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_4001" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Gems" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Gems_4001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_4001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 5001 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_SkeletonBones" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Utility_High_5001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Skeletons" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5001" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Gems" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Gems_5001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_5001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
| loot_drops | | ID_Lootdrop_Drop_SkeletonBones | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Bolas" |
| "Francisca Axe" |
| "Lockpick" |
| "Magic Protection Potion" |
| "Potion of Clarity" |
| "Potion of Healing" |
| "Potion of Invisibility" |
| "Potion of Protection" |
| "Potion of Water Breathing" |
| "Sling" |
| "Surgical Kit" |
| "Throwing Knife" |
| "Torch" |
|
|---|
| items_data | | Potion of Clarity | |
|---|
| Francisca Axe | |
|---|
| Potion of Healing | |
|---|
| Potion of Invisibility | |
|---|
| Lockpick | |
|---|
| Potion of Protection | |
|---|
| Surgical Kit | |
|---|
| Throwing Knife | |
|---|
| Torch | |
|---|
| Magic Protection Potion | |
|---|
| Potion of Water Breathing | |
|---|
| Sling | |
|---|
| Bolas | |
|---|
|
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Quest_Skeletons | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Bone" |
| "Broken Skull" |
| "Golden Teeth" |
| "Intact Skull" |
| "Moldy Bread" |
|
|---|
| items_data | | Broken Skull | |
|---|
| Moldy Bread | |
|---|
| Bone | |
|---|
| Intact Skull | |
|---|
| Golden Teeth | |
|---|
|
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Drop_Gems | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Blue Sapphire" |
| "Diamond" |
| "Emerald" |
| "Ruby" |
|
|---|
| items_data | | Blue Sapphire | |
|---|
| Diamond | |
|---|
| Emerald | |
|---|
| Ruby | |
|---|
|
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Gold Coin" |
| "Silver Coin" |
|
|---|
| items_data | | Gold Coin | |
|
|
|
|
|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 10 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 12 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 15 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 18 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 20 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 23 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 25 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 27 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 29 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 40 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 50 |
|---|
|
| luck_grade | 7 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 100 |
|---|
|
|
|---|
| Silver Coin | |
|
|
|
|
|
|
| luck_grade | 2 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 10 |
|---|
|
| luck_grade | 3 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 15 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 25 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 50 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 90 |
|---|
|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
| drop_rates | | ID_Droprate_Utility_High | | 0 | 0.2 |
|---|
| 1 | 0.417 |
|---|
| 2 | 0.3 |
|---|
| 3 | 0.07 |
|---|
| 4 | 0.01 |
|---|
| 5 | 0.003 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon | |
|---|
| ID_Droprate_Gems | | 0 | 0.445 |
|---|
| 2 | 0.35 |
|---|
| 3 | 0.15 |
|---|
| 4 | 0.05 |
|---|
| 5 | 0.005 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency | |
|---|
| ID_Droprate_Utility_High_1001 | | 0 | 0.2 |
|---|
| 1 | 0.417 |
|---|
| 2 | 0.3 |
|---|
| 3 | 0.07 |
|---|
| 4 | 0.01 |
|---|
| 5 | 0.003 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1001 | |
|---|
| ID_Droprate_Gems_1001 | | 0 | 0.445 |
|---|
| 2 | 0.35 |
|---|
| 3 | 0.15 |
|---|
| 4 | 0.05 |
|---|
| 5 | 0.005 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_1001 | |
|---|
| ID_Droprate_Utility_High_2001 | | 0 | 0.225 |
|---|
| 1 | 0.275 |
|---|
| 2 | 0.35 |
|---|
| 3 | 0.1 |
|---|
| 4 | 0.04 |
|---|
| 5 | 0.01 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_2001 | |
|---|
| ID_Droprate_Gems_2001 | | 0 | 0.05 |
|---|
| 2 | 0.25 |
|---|
| 3 | 0.4 |
|---|
| 4 | 0.25 |
|---|
| 5 | 0.04 |
|---|
| 6 | 0.01 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_2001 | |
|---|
| ID_Droprate_Utility_High_3001 | | 0 | 0.2 |
|---|
| 2 | 0.48 |
|---|
| 3 | 0.225 |
|---|
| 4 | 0.075 |
|---|
| 5 | 0.02 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3001 | | 2 | 0.05 |
|---|
| 3 | 0.15 |
|---|
| 4 | 0.25 |
|---|
| 5 | 0.3 |
|---|
| 6 | 0.2 |
|---|
| 7 | 0.05 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_Gems_3001 | | 0 | 0.05 |
|---|
| 2 | 0.05 |
|---|
| 3 | 0.315 |
|---|
| 4 | 0.45 |
|---|
| 5 | 0.1 |
|---|
| 6 | 0.03 |
|---|
| 7 | 0.005 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_3001 | |
|---|
| ID_Droprate_Utility_High_4001 | | 0 | 0.2 |
|---|
| 2 | 0.48 |
|---|
| 3 | 0.225 |
|---|
| 4 | 0.075 |
|---|
| 5 | 0.02 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_4001 | |
|---|
| ID_Droprate_Gems_4001 | | 0 | 0.05 |
|---|
| 2 | 0.05 |
|---|
| 3 | 0.32 |
|---|
| 4 | 0.45 |
|---|
| 5 | 0.1 |
|---|
| 6 | 0.03 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_4001 | |
|---|
| ID_Droprate_Utility_High_5001 | | 0 | 0.2 |
|---|
| 1 | 0.18 |
|---|
| 2 | 0.4 |
|---|
| 3 | 0.15 |
|---|
| 4 | 0.05 |
|---|
| 5 | 0.02 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5001 | | 0 | 0.14 |
|---|
| 1 | 0.2 |
|---|
| 2 | 0.25 |
|---|
| 3 | 0.17 |
|---|
| 4 | 0.13 |
|---|
| 5 | 0.08 |
|---|
| 6 | 0.02 |
|---|
| 7 | 0.01 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_Gems_5001 | | 0 | 0.05 |
|---|
| 2 | 0.21 |
|---|
| 3 | 0.36 |
|---|
| 4 | 0.32 |
|---|
| 5 | 0.05 |
|---|
| 6 | 0.01 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_5001 | |
|---|
|
|---|