From Dark and Darker Wiki
| loot_drop_groups | | order | | "1031" |
| "2031" |
| "3031" |
| "4031" |
| "5031" |
|
|---|
| data | | 1031 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Cuttlefish" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General_1031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Cuttlefish" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Gems" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Gems_1031" |
|---|
| roll_count | 0 |
|---|
|
|
|---|
| 2031 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Cuttlefish" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General_2031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Cuttlefish" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_2031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Gems" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Gems_2031" |
|---|
| roll_count | 0 |
|---|
|
|
|---|
| 3031 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Cuttlefish" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General_3031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Cuttlefish" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Gems" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Gems_3031" |
|---|
| roll_count | 0 |
|---|
|
|
|---|
| 4031 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Cuttlefish" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General_4031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Cuttlefish" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_4031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Gems" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Gems_4031" |
|---|
| roll_count | 0 |
|---|
|
|
|---|
| 5031 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Cuttlefish" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General_5031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Cuttlefish" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Gems" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Gems_5031" |
|---|
| roll_count | 0 |
|---|
|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
| loot_drops | | ID_Lootdrop_Drop_Cuttlefish | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Arcane Essence" |
| "Bandage" |
| "Dotted Gold Bangle" |
| "Explosive Bottle" |
| "Gem Necklace" |
| "Gem Ring" |
| "Ghostdust Pouch" |
| "Glimmer Bangle" |
| "Goblet" |
| "Gold Band" |
| "Leaf Gold Bangle" |
| "Light Gold Bangle" |
| "Oil Lantern" |
| "Patterned Gold Bangle" |
| "Pearl Necklace" |
| "Poison Vial" |
| "Shine Bangle" |
| "Simple Gold Bangle" |
| "Slim Bangle" |
| "Triple Gem Bangle" |
| "Turquoise Gem Bangle" |
|
|---|
| items_data | | Bandage | |
|---|
| Explosive Bottle | |
|---|
| Gem Necklace | |
|---|
| Gem Ring | |
|---|
| Gold Band | |
|---|
| Simple Gold Bangle | |
|---|
| Patterned Gold Bangle | |
|---|
| Dotted Gold Bangle | |
|---|
| Turquoise Gem Bangle | |
|---|
| Light Gold Bangle | |
|---|
| Triple Gem Bangle | |
|---|
| Leaf Gold Bangle | |
|---|
| Slim Bangle | |
|---|
| Glimmer Bangle | |
|---|
| Shine Bangle | |
|---|
| Goblet | |
|---|
| Oil Lantern | |
|---|
| Pearl Necklace | |
|---|
| Poison Vial | |
|---|
| Ghostdust Pouch | |
|---|
| Arcane Essence | |
|---|
|
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Quest_Cuttlefish | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | |
|---|
| items_data | |
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Drop_Gems | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Blue Sapphire" |
| "Diamond" |
| "Emerald" |
| "Ruby" |
|
|---|
| items_data | | Blue Sapphire | |
|---|
| Diamond | |
|---|
| Emerald | |
|---|
| Ruby | |
|---|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
| drop_rates | | ID_Droprate_Monsters_General_1031 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1031 | |
|---|
| ID_Droprate_Gems_1031 | | 0 | 0.3425 |
|---|
| 2 | 0.35 |
|---|
| 3 | 0.2 |
|---|
| 4 | 0.1 |
|---|
| 5 | 0.0075 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_Monsters_General_2031 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_2031 | |
|---|
| ID_Droprate_Gems_2031 | | 0 | 0.05 |
|---|
| 2 | 0.17 |
|---|
| 3 | 0.37 |
|---|
| 4 | 0.32 |
|---|
| 5 | 0.075 |
|---|
| 6 | 0.015 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_Monsters_General_3031 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3031 | | 2 | 0.05 |
|---|
| 3 | 0.15 |
|---|
| 4 | 0.25 |
|---|
| 5 | 0.3 |
|---|
| 6 | 0.2 |
|---|
| 7 | 0.05 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_Gems_3031 | | 0 | 0.05 |
|---|
| 3 | 0.23 |
|---|
| 4 | 0.45 |
|---|
| 5 | 0.2 |
|---|
| 6 | 0.06 |
|---|
| 7 | 0.01 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_Monsters_General_4031 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_4031 | |
|---|
| ID_Droprate_Gems_4031 | | 0 | 0.05 |
|---|
| 3 | 0.23 |
|---|
| 4 | 0.45 |
|---|
| 5 | 0.2 |
|---|
| 6 | 0.06 |
|---|
| 7 | 0.01 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_Monsters_General_5031 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5031 | | 0 | 0.14 |
|---|
| 1 | 0.2 |
|---|
| 2 | 0.25 |
|---|
| 3 | 0.17 |
|---|
| 4 | 0.13 |
|---|
| 5 | 0.08 |
|---|
| 6 | 0.02 |
|---|
| 7 | 0.01 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_Gems_5031 | | 0 | 0.05 |
|---|
| 2 | 0.17 |
|---|
| 3 | 0.37 |
|---|
| 4 | 0.32 |
|---|
| 5 | 0.075 |
|---|
| 6 | 0.015 |
|---|
|
|---|
|
|---|