From Dark and Darker Wiki
| loot_drop_groups | | order | | "0" |
| "1022" |
| "2022" |
| "3022" |
| "4022" |
| "5022" |
|
|---|
| data | | 0 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_WoodChestMedium" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_LowRate" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_Treasure" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Treasure_VeryLow" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Consumables" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Utility_Med" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 1022 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_WoodChestMedium" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_LowRate_1022" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_Treasure" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Treasure_VeryLow_1022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Consumables" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Utility_Med_1022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_1022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 2022 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_WoodChestMedium" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_LowRate_2022" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_Treasure" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Treasure_VeryLow_2022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Consumables" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Utility_Med_2022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_2022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 3022 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_WoodChestMedium" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_LowRate_3022" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_Treasure" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Treasure_VeryLow_3022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Consumables" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Utility_Med_3022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_3022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 4022 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_WoodChestMedium" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_LowRate_4022" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_Treasure" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Treasure_VeryLow_4022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Consumables" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Utility_Med_4022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_4022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 5022 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_WoodChestMedium" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_LowRate_5022" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_Treasure" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Treasure_VeryLow_5022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Consumables" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Utility_Med_5022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_5022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
| loot_drops | | ID_Lootdrop_Drop_WoodChestMedium | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Aegis" |
| "Arming Sword" |
| "Battle Axe" |
| "Bloodthirst" |
| "Castillon Dagger" |
| "Catice" |
| "Ceremonial Staff" |
| "Crossbow" |
| "Crystal Sword" |
| "Deathbloom" |
| "Double Axe" |
| "Dryad's Wrath" |
| "Echo of Screams" |
| "Elven Bow of Truth" |
| "Falchion" |
| "Famine" |
| "Felling Axe" |
| "Flanged Mace" |
| "Fulgor" |
| "Heater Shield" |
| "Horseman's Axe" |
| "Illusory" |
| "Kris Dagger" |
| "Kuma's Claw" |
| "Kuma's Fang" |
| "Lantern Shield" |
| "Leviathan" |
| "Life after Death" |
| "Longbow" |
| "Longsword" |
| "Magic Staff" |
| "Morning Star" |
| "Nipalan" |
| "Pestilence" |
| "Pulverizing Prayer" |
| "Quarterstaff" |
| "Rapier" |
| "Recurve Bow" |
| "Rondel Dagger" |
| "Round Shield" |
| "Soulscraper" |
| "Stiletto Dagger" |
| "Stinky Stick" |
| "Survival Bow" |
| "Viking Sword" |
| "Viola" |
| "War Hammer" |
| "War Maul" |
| "Zweihander" |
|
|---|
| items_data | | Arming Sword | |
|---|
| Kuma's Claw | |
|---|
| Battle Axe | |
|---|
| Echo of Screams | |
|---|
| Castillon Dagger | |
|---|
| Crossbow | |
|---|
| Crystal Sword | |
|---|
| Catice | |
|---|
| Double Axe | |
|---|
| Life after Death | |
|---|
| Falchion | |
|---|
| Kuma's Fang | |
|---|
| Felling Axe | |
|---|
| Soulscraper | |
|---|
| Flanged Mace | |
|---|
| Heater Shield | |
|---|
| Aegis | |
|---|
| Horseman's Axe | |
|---|
| Famine | |
|---|
| Kris Dagger | |
|---|
| Longbow | |
|---|
| Nipalan | |
|---|
| Longsword | |
|---|
| Fulgor | |
|---|
| Morning Star | |
|---|
| Pulverizing Prayer | |
|---|
| Quarterstaff | |
|---|
| Stinky Stick | |
|---|
| Rapier | |
|---|
| Viola | |
|---|
| Recurve Bow | |
|---|
| Pestilence | |
|---|
| Rondel Dagger | |
|---|
| Round Shield | |
|---|
| Dryad's Wrath | |
|---|
| Stiletto Dagger | |
|---|
| Deathbloom | |
|---|
| Survival Bow | |
|---|
| Elven Bow of Truth | |
|---|
| Viking Sword | |
|---|
| War Maul | |
|---|
| Leviathan | |
|---|
| Magic Staff | |
|---|
| Illusory | |
|---|
| Zweihander | |
|---|
| Bloodthirst | |
|---|
| War Hammer | |
|---|
| Ceremonial Staff | |
|---|
| Lantern Shield | |
|---|
|
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Spawn_Treasure | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Dotted Gold Bangle" |
| "Gem Necklace" |
| "Gem Ring" |
| "Glimmer Bangle" |
| "Goblet" |
| "Gold Band" |
| "Leaf Gold Bangle" |
| "Light Gold Bangle" |
| "Patterned Gold Bangle" |
| "Pearl Necklace" |
| "Shine Bangle" |
| "Simple Gold Bangle" |
| "Slim Bangle" |
| "Triple Gem Bangle" |
| "Turquoise Gem Bangle" |
|
|---|
| items_data | | Gem Necklace | |
|---|
| Gem Ring | |
|---|
| Gold Band | |
|---|
| Simple Gold Bangle | |
|---|
| Patterned Gold Bangle | |
|---|
| Dotted Gold Bangle | |
|---|
| Turquoise Gem Bangle | |
|---|
| Light Gold Bangle | |
|---|
| Triple Gem Bangle | |
|---|
| Leaf Gold Bangle | |
|---|
| Slim Bangle | |
|---|
| Glimmer Bangle | |
|---|
| Shine Bangle | |
|---|
| Goblet | |
|---|
| Pearl Necklace | |
|---|
|
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Drop_Consumables | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Ale" |
| "Bandage" |
| "Explosive Bottle" |
| "Ghostdust Pouch" |
| "Oil Lantern" |
| "Poison Vial" |
|
|---|
| items_data | | Ale | |
|---|
| Bandage | |
|---|
| Explosive Bottle | |
|---|
| Oil Lantern | |
|---|
| Poison Vial | |
|---|
| Ghostdust Pouch | |
|---|
|
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Gold Coin" |
| "Silver Coin" |
|
|---|
| items_data | | Gold Coin | |
|
|
|
|
|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 10 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 12 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 15 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 18 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 20 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 23 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 25 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 27 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 29 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 40 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 50 |
|---|
|
| luck_grade | 7 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 100 |
|---|
|
|
|---|
| Silver Coin | |
|
|
|
|
|
|
| luck_grade | 2 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 10 |
|---|
|
| luck_grade | 3 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 15 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 25 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 50 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 90 |
|---|
|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
| drop_rates | | ID_Droprate_LowRate | |
|---|
| ID_Droprate_Treasure_VeryLow | |
|---|
| ID_Droprate_Utility_Med | | 0 | 0.3 |
|---|
| 1 | 0.43 |
|---|
| 2 | 0.225 |
|---|
| 3 | 0.04 |
|---|
| 4 | 0.005 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency | |
|---|
| ID_Droprate_LowRate_1022 | |
|---|
| ID_Droprate_Treasure_VeryLow_1022 | |
|---|
| ID_Droprate_Utility_Med_1022 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_1022 | |
|---|
| ID_Droprate_LowRate_2022 | | 2 | 0.05 |
|---|
| 3 | 0.4925 |
|---|
| 4 | 0.375 |
|---|
| 5 | 0.08 |
|---|
| 6 | 0.0025 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_Treasure_VeryLow_2022 | |
|---|
| ID_Droprate_Utility_Med_2022 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_2022 | |
|---|
| ID_Droprate_LowRate_3022 | |
|---|
| ID_Droprate_Treasure_VeryLow_3022 | |
|---|
| ID_Droprate_Utility_Med_3022 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_3022 | |
|---|
| ID_Droprate_LowRate_4022 | |
|---|
| ID_Droprate_Treasure_VeryLow_4022 | |
|---|
| ID_Droprate_Utility_Med_4022 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_4022 | |
|---|
| ID_Droprate_LowRate_5022 | |
|---|
| ID_Droprate_Treasure_VeryLow_5022 | |
|---|
| ID_Droprate_Utility_Med_5022 | | 0 | 0.3 |
|---|
| 1 | 0.27 |
|---|
| 2 | 0.3 |
|---|
| 3 | 0.1 |
|---|
| 4 | 0.025 |
|---|
| 5 | 0.005 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_5022 | |
|---|
|
|---|