From Dark and Darker Wiki
|
|
| Line 2: |
Line 2: |
| "loot_drop_groups": { | | "loot_drop_groups": { |
| "order": [ | | "order": [ |
| "0",
| |
| "1031", | | "1031", |
| "2031", | | "2031", |
| Line 10: |
Line 9: |
| ], | | ], |
| "data": { | | "data": { |
| "0": [
| |
| {
| |
| "loot_drop_id": "ID_Lootdrop_Drop_TidewalkerSlinger",
| |
| "drop_rate_id": "ID_Droprate_Monsters_General",
| |
| "roll_count": 1
| |
| },
| |
| {
| |
| "loot_drop_id": "ID_Lootdrop_Quest_TideWalker",
| |
| "drop_rate_id": "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon",
| |
| "roll_count": 1
| |
| },
| |
| {
| |
| "loot_drop_id": "ID_Lootdrop_Spawn_Treasure",
| |
| "drop_rate_id": "ID_Droprate_Treasure_Medium",
| |
| "roll_count": 2
| |
| },
| |
| {
| |
| "loot_drop_id": "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency",
| |
| "drop_rate_id": "ID_Droprate_EventCurrency",
| |
| "roll_count": 1
| |
| }
| |
| ],
| |
| "1031": [ | | "1031": [ |
| { | | { |
| Line 1,112: |
Line 1,089: |
| }, | | }, |
| "drop_rates": { | | "drop_rates": { |
| "ID_Droprate_Monsters_General": {
| |
| "2": 0.668,
| |
| "3": 0.3,
| |
| "4": 0.03,
| |
| "5": 0.002
| |
| },
| |
| "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon": {
| |
| "0": 0.5,
| |
| "2": 0.15,
| |
| "3": 0.2,
| |
| "4": 0.1,
| |
| "5": 0.05
| |
| },
| |
| "ID_Droprate_Treasure_Medium": {
| |
| "2": 0.545,
| |
| "3": 0.4,
| |
| "4": 0.05,
| |
| "5": 0.005
| |
| },
| |
| "ID_Droprate_EventCurrency": {
| |
| "0": 0.992,
| |
| "1": 0.004,
| |
| "2": 0.002,
| |
| "3": 0.002
| |
| },
| |
| "ID_Droprate_Monsters_General_1031": { | | "ID_Droprate_Monsters_General_1031": { |
| "2": 0.536, | | "2": 0.536, |
Latest revision as of 05:58, 14 May 2026
| loot_drop_groups | | order | | "1031" |
| "2031" |
| "3031" |
| "4031" |
| "5031" |
|
|---|
| data | | 1031 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_TidewalkerSlinger" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General_1031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_TideWalker" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_Treasure" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Treasure_Medium_1031" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_1031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 2031 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_TidewalkerSlinger" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General_2031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_TideWalker" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_2031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_Treasure" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Treasure_Medium_2031" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_2031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 3031 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_TidewalkerSlinger" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General_3031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_TideWalker" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_Treasure" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Treasure_Medium_3031" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_3031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 4031 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_TidewalkerSlinger" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General_4031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_TideWalker" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_4031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_Treasure" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Treasure_Medium_4031" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_4031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 5031 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_TidewalkerSlinger" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General_5031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_TideWalker" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_Treasure" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Treasure_Medium_5031" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_5031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
| loot_drops | | ID_Lootdrop_Drop_TidewalkerSlinger | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Aquaglow Lantern" |
| "Ball" |
| "Bandage" |
| "Explosive Bottle" |
| "Ghostdust Pouch" |
| "Magic Protection Potion" |
| "Oil Lantern" |
| "Poison Vial" |
| "Potion of Clarity" |
| "Potion of Healing" |
| "Potion of Invisibility" |
| "Potion of Protection" |
| "Potion of Water Breathing" |
| "Sling Stone" |
|
|---|
| items_data | | Bandage | |
|---|
| Potion of Clarity | |
|---|
| Explosive Bottle | |
|---|
| Potion of Healing | |
|---|
| Potion of Invisibility | |
|---|
| Oil Lantern | |
|---|
| Potion of Protection | |
|---|
| Magic Protection Potion | |
|---|
| Poison Vial | |
|---|
| Ghostdust Pouch | |
|---|
| Ball | |
|---|
| Potion of Water Breathing | |
|---|
| Aquaglow Lantern | |
|---|
| Sling Stone | |
|---|
|
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Quest_TideWalker | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Seaweed Necklace" |
| "Tidewalker Fin" |
|
|---|
| items_data | | Seaweed Necklace | |
|---|
| Tidewalker Fin | |
|---|
|
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Spawn_Treasure | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Dotted Gold Bangle" |
| "Gem Necklace" |
| "Gem Ring" |
| "Glimmer Bangle" |
| "Goblet" |
| "Gold Band" |
| "Leaf Gold Bangle" |
| "Light Gold Bangle" |
| "Patterned Gold Bangle" |
| "Pearl Necklace" |
| "Shine Bangle" |
| "Simple Gold Bangle" |
| "Slim Bangle" |
| "Triple Gem Bangle" |
| "Turquoise Gem Bangle" |
|
|---|
| items_data | | Gem Necklace | |
|---|
| Gem Ring | |
|---|
| Gold Band | |
|---|
| Simple Gold Bangle | |
|---|
| Patterned Gold Bangle | |
|---|
| Dotted Gold Bangle | |
|---|
| Turquoise Gem Bangle | |
|---|
| Light Gold Bangle | |
|---|
| Triple Gem Bangle | |
|---|
| Leaf Gold Bangle | |
|---|
| Slim Bangle | |
|---|
| Glimmer Bangle | |
|---|
| Shine Bangle | |
|---|
| Goblet | |
|---|
| Pearl Necklace | |
|---|
|
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Gold Coin" |
| "Silver Coin" |
|
|---|
| items_data | | Gold Coin | |
|
|
|
|
|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 10 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 12 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 15 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 18 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 20 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 23 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 25 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 27 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 29 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 40 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 50 |
|---|
|
| luck_grade | 7 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 100 |
|---|
|
|
|---|
| Silver Coin | |
|
|
|
|
|
|
| luck_grade | 2 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 10 |
|---|
|
| luck_grade | 3 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 15 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 25 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 50 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 90 |
|---|
|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
| drop_rates | | ID_Droprate_Monsters_General_1031 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1031 | |
|---|
| ID_Droprate_Treasure_Medium_1031 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_1031 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_General_2031 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_2031 | |
|---|
| ID_Droprate_Treasure_Medium_2031 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_2031 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_General_3031 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3031 | | 2 | 0.05 |
|---|
| 3 | 0.15 |
|---|
| 4 | 0.25 |
|---|
| 5 | 0.3 |
|---|
| 6 | 0.2 |
|---|
| 7 | 0.05 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_Treasure_Medium_3031 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_3031 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_General_4031 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_4031 | |
|---|
| ID_Droprate_Treasure_Medium_4031 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_4031 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_General_5031 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5031 | | 0 | 0.14 |
|---|
| 1 | 0.2 |
|---|
| 2 | 0.25 |
|---|
| 3 | 0.17 |
|---|
| 4 | 0.13 |
|---|
| 5 | 0.08 |
|---|
| 6 | 0.02 |
|---|
| 7 | 0.01 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_Treasure_Medium_5031 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_5031 | |
|---|
|
|---|