From Dark and Darker Wiki
|
|
| Line 2: |
Line 2: |
| "loot_drop_groups": { | | "loot_drop_groups": { |
| "order": [ | | "order": [ |
| "0",
| |
| "1022", | | "1022", |
| "2022", | | "2022", |
| Line 12: |
Line 11: |
| ], | | ], |
| "data": { | | "data": { |
| "0": [
| |
| {
| |
| "loot_drop_id": "ID_Lootdrop_Drop_SkeletonSpearman",
| |
| "drop_rate_id": "ID_Droprate_Monsters_General",
| |
| "roll_count": 1
| |
| },
| |
| {
| |
| "loot_drop_id": "ID_Lootdrop_Quest_Skeletons",
| |
| "drop_rate_id": "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon",
| |
| "roll_count": 1
| |
| },
| |
| {
| |
| "loot_drop_id": "ID_Lootdrop_Quest_SkeletonSpearman",
| |
| "drop_rate_id": "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon",
| |
| "roll_count": 1
| |
| },
| |
| {
| |
| "loot_drop_id": "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency",
| |
| "drop_rate_id": "ID_Droprate_EventCurrency",
| |
| "roll_count": 1
| |
| }
| |
| ],
| |
| "1022": [ | | "1022": [ |
| { | | { |
| Line 955: |
Line 932: |
| }, | | }, |
| "drop_rates": { | | "drop_rates": { |
| "ID_Droprate_Monsters_General": {
| |
| "2": 0.668,
| |
| "3": 0.3,
| |
| "4": 0.03,
| |
| "5": 0.002
| |
| },
| |
| "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon": {
| |
| "0": 0.5,
| |
| "2": 0.15,
| |
| "3": 0.2,
| |
| "4": 0.1,
| |
| "5": 0.05
| |
| },
| |
| "ID_Droprate_EventCurrency": {
| |
| "0": 0.992,
| |
| "1": 0.004,
| |
| "2": 0.002,
| |
| "3": 0.002
| |
| },
| |
| "ID_Droprate_Monsters_General_1022": { | | "ID_Droprate_Monsters_General_1022": { |
| "2": 0.536, | | "2": 0.536, |
Latest revision as of 05:58, 14 May 2026
| loot_drop_groups | | order | | "1022" |
| "2022" |
| "3022" |
| "3023" |
| "4022" |
| "5022" |
| "5023" |
|
|---|
| data | | 1022 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_SkeletonSpearman" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General_1022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Skeletons" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_SkeletonSpearman" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_1022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 2022 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_SkeletonSpearman" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General_2022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Skeletons" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_2022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_SkeletonSpearman" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_2022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_2022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 3022 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_SkeletonSpearman" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General_3022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Skeletons" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_SkeletonSpearman" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_3022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 3023 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_SkeletonSpearman" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General_3023" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Skeletons" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3023" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_SkeletonSpearman" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3023" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_3023" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 4022 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_SkeletonSpearman" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General_4022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Skeletons" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_4022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_SkeletonSpearman" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_4022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_4022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 5022 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_SkeletonSpearman" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General_5022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Skeletons" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_SkeletonSpearman" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_5022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 5023 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_SkeletonSpearman" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General_5023" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Skeletons" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5023" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_SkeletonSpearman" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5023" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_5023" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
| loot_drops | | ID_Lootdrop_Drop_SkeletonSpearman | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Abyssal Trident" |
| "Barbuta Helm" |
| "Bone Helm" |
| "Chapel De Fer" |
| "Gjermundbu" |
| "Kettle Hat" |
| "Norman Nasal Helm" |
| "Open Sallet" |
| "Reinforced Gloves" |
| "Riveted Gloves" |
| "Sallet" |
| "Spangenhelm" |
| "Spear" |
| "Viking Helm" |
|
|---|
| items_data | | Barbuta Helm | |
|---|
| Chapel De Fer | |
|---|
| Gjermundbu | |
|---|
| Kettle Hat | |
|---|
| Reinforced Gloves | |
|---|
| Riveted Gloves | |
|---|
| Spear | |
|---|
| Abyssal Trident | |
|---|
| Viking Helm | |
|---|
| Spangenhelm | |
|---|
| Sallet | |
|---|
| Open Sallet | |
|---|
| Norman Nasal Helm | |
|---|
| Bone Helm | |
|---|
|
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Quest_Skeletons | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Bone" |
| "Broken Skull" |
| "Golden Teeth" |
| "Intact Skull" |
| "Moldy Bread" |
|
|---|
| items_data | | Broken Skull | |
|---|
| Moldy Bread | |
|---|
| Bone | |
|---|
| Intact Skull | |
|---|
| Golden Teeth | |
|---|
|
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Quest_SkeletonSpearman | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | |
|---|
| items_data | |
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Gold Coin" |
| "Silver Coin" |
|
|---|
| items_data | | Gold Coin | |
|
|
|
|
|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 10 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 12 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 15 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 18 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 20 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 23 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 25 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 27 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 29 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 40 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 50 |
|---|
|
| luck_grade | 7 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 100 |
|---|
|
|
|---|
| Silver Coin | |
|
|
|
|
|
|
| luck_grade | 2 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 10 |
|---|
|
| luck_grade | 3 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 15 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 25 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 50 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 90 |
|---|
|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
| drop_rates | | ID_Droprate_Monsters_General_1022 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1022 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_1022 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_General_2022 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_2022 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_2022 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_General_3022 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3022 | | 2 | 0.05 |
|---|
| 3 | 0.15 |
|---|
| 4 | 0.25 |
|---|
| 5 | 0.3 |
|---|
| 6 | 0.2 |
|---|
| 7 | 0.05 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_3022 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_General_3023 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3023 | | 2 | 0.05 |
|---|
| 3 | 0.15 |
|---|
| 4 | 0.25 |
|---|
| 5 | 0.3 |
|---|
| 6 | 0.2 |
|---|
| 7 | 0.05 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_3023 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_General_4022 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_4022 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_4022 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_General_5022 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5022 | | 0 | 0.14 |
|---|
| 1 | 0.2 |
|---|
| 2 | 0.25 |
|---|
| 3 | 0.17 |
|---|
| 4 | 0.13 |
|---|
| 5 | 0.08 |
|---|
| 6 | 0.02 |
|---|
| 7 | 0.01 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_5022 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_General_5023 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5023 | | 0 | 0.14 |
|---|
| 1 | 0.2 |
|---|
| 2 | 0.25 |
|---|
| 3 | 0.17 |
|---|
| 4 | 0.13 |
|---|
| 5 | 0.08 |
|---|
| 6 | 0.02 |
|---|
| 7 | 0.01 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_5023 | |
|---|
|
|---|