From Dark and Darker Wiki
|
|
| Line 2: |
Line 2: |
| "loot_drop_groups": { | | "loot_drop_groups": { |
| "order": [ | | "order": [ |
| | "1012", |
| "2012", | | "2012", |
| "3011", | | "3011", |
| Line 10: |
Line 11: |
| ], | | ], |
| "data": { | | "data": { |
| | "1012": [ |
| | { |
| | "loot_drop_id": "ID_Lootdrop_Drop_FrostSkeletonCrossbowman", |
| | "drop_rate_id": "ID_Droprate_MediumRate_1012", |
| | "roll_count": 1 |
| | }, |
| | { |
| | "loot_drop_id": "ID_Lootdrop_Quest_Archers", |
| | "drop_rate_id": "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1012", |
| | "roll_count": 1 |
| | }, |
| | { |
| | "loot_drop_id": "ID_Lootdrop_Quest_Skeletons", |
| | "drop_rate_id": "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1012", |
| | "roll_count": 1 |
| | }, |
| | { |
| | "loot_drop_id": "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency", |
| | "drop_rate_id": "ID_Droprate_EventCurrency_1012", |
| | "roll_count": 1 |
| | } |
| | ], |
| "2012": [ | | "2012": [ |
| { | | { |
| Line 1,487: |
Line 1,510: |
| }, | | }, |
| "drop_rates": { | | "drop_rates": { |
| | "ID_Droprate_MediumRate_1012": { |
| | "2": 0.335, |
| | "3": 0.5, |
| | "4": 0.15, |
| | "5": 0.015 |
| | }, |
| | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1012": { |
| | "0": 0.5, |
| | "2": 0.15, |
| | "3": 0.2, |
| | "4": 0.1, |
| | "5": 0.05 |
| | }, |
| | "ID_Droprate_EventCurrency_1012": { |
| | "0": 0.992, |
| | "1": 0.004, |
| | "2": 0.002, |
| | "3": 0.002 |
| | }, |
| "ID_Droprate_MediumRate_2012": { | | "ID_Droprate_MediumRate_2012": { |
| "3": 0.265, | | "3": 0.265, |
Latest revision as of 05:57, 14 May 2026
| loot_drop_groups | | order | | "1012" |
| "2012" |
| "3011" |
| "3012" |
| "4012" |
| "5011" |
| "5012" |
|
|---|
| data | | 1012 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_FrostSkeletonCrossbowman" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_MediumRate_1012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Archers" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Skeletons" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_1012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 2012 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_FrostSkeletonCrossbowman" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_MediumRate_2012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Archers" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_2012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Skeletons" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_2012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_2012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 3011 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_FrostSkeletonCrossbowman" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_MediumRate_3011" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Archers" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3011" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Skeletons" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3011" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_3011" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 3012 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_FrostSkeletonCrossbowman" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_MediumRate_3012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Archers" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Skeletons" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_3012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 4012 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_FrostSkeletonCrossbowman" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_MediumRate_4012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Archers" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_4012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Skeletons" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_4012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_4012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 5011 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_FrostSkeletonCrossbowman" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_MediumRate_5011" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Archers" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5011" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Skeletons" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5011" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_5011" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 5012 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_FrostSkeletonCrossbowman" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_MediumRate_5012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Archers" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Skeletons" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_5012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
| loot_drops | | ID_Lootdrop_Drop_FrostSkeletonCrossbowman | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Arcane Gloves" |
| "Arcane Hood" |
| "Bolas" |
| "Bolt" |
| "Crossbow" |
| "Darkgrove Hood" |
| "Dryad Mask" |
| "Forest Hood" |
| "Francisca Axe" |
| "Hand Crossbow" |
| "Jester Poulaines" |
| "Laced Turnshoe" |
| "Lightfoot Boots" |
| "Low Boots" |
| "Mystic Gloves" |
| "Occultist Hood" |
| "Old Shoes" |
| "Pigache" |
| "Prowler Gloves" |
| "Ranger Hood" |
| "Rogue Cowl" |
| "Shadow Hood" |
| "Shadow Mask" |
| "Sling" |
| "Stitched Turnshoe" |
| "Throwing Knife" |
| "Turnshoe" |
| "Windlass Crossbow" |
| "Wizard Shoes" |
|
|---|
| items_data | | Crossbow | |
|---|
| Forest Hood | |
|---|
| Francisca Axe | |
|---|
| Hand Crossbow | |
|---|
| Laced Turnshoe | |
|---|
| Lightfoot Boots | |
|---|
| Occultist Hood | |
|---|
| Old Shoes | |
|---|
| Ranger Hood | |
|---|
| Rogue Cowl | |
|---|
| Shadow Hood | |
|---|
| Shadow Mask | |
|---|
| Throwing Knife | |
|---|
| Windlass Crossbow | |
|---|
| Wizard Shoes | |
|---|
| Turnshoe | |
|---|
| Stitched Turnshoe | |
|---|
| Low Boots | |
|---|
| Darkgrove Hood | |
|---|
| Mystic Gloves | |
|---|
| Arcane Hood | |
|---|
| Arcane Gloves | |
|---|
| Bolt | |
|
|
| luck_grade | 3 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 10 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 12 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 13 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 15 |
|---|
|
|
|---|
| Sling | |
|---|
| Bolas | |
|---|
| Dryad Mask | |
|---|
| Prowler Gloves | |
|---|
| Jester Poulaines | |
|---|
| Pigache | |
|---|
|
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Quest_Archers | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | |
|---|
| items_data | |
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Quest_Skeletons | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Bone" |
| "Broken Skull" |
| "Golden Teeth" |
| "Intact Skull" |
| "Moldy Bread" |
|
|---|
| items_data | | Broken Skull | |
|---|
| Moldy Bread | |
|---|
| Bone | |
|---|
| Intact Skull | |
|---|
| Golden Teeth | |
|---|
|
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Gold Coin" |
| "Silver Coin" |
|
|---|
| items_data | | Gold Coin | |
|
|
|
|
|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 10 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 12 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 15 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 18 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 20 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 23 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 25 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 27 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 29 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 40 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 50 |
|---|
|
| luck_grade | 7 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 100 |
|---|
|
|
|---|
| Silver Coin | |
|
|
|
|
|
|
| luck_grade | 2 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 10 |
|---|
|
| luck_grade | 3 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 15 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 25 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 50 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 90 |
|---|
|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
| drop_rates | | ID_Droprate_MediumRate_1012 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1012 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_1012 | |
|---|
| ID_Droprate_MediumRate_2012 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_2012 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_2012 | |
|---|
| ID_Droprate_MediumRate_3011 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3011 | | 2 | 0.05 |
|---|
| 3 | 0.15 |
|---|
| 4 | 0.25 |
|---|
| 5 | 0.3 |
|---|
| 6 | 0.2 |
|---|
| 7 | 0.05 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_3011 | |
|---|
| ID_Droprate_MediumRate_3012 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3012 | | 2 | 0.05 |
|---|
| 3 | 0.15 |
|---|
| 4 | 0.25 |
|---|
| 5 | 0.3 |
|---|
| 6 | 0.2 |
|---|
| 7 | 0.05 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_3012 | |
|---|
| ID_Droprate_MediumRate_4012 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_4012 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_4012 | |
|---|
| ID_Droprate_MediumRate_5011 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5011 | | 0 | 0.14 |
|---|
| 1 | 0.2 |
|---|
| 2 | 0.25 |
|---|
| 3 | 0.17 |
|---|
| 4 | 0.13 |
|---|
| 5 | 0.08 |
|---|
| 6 | 0.02 |
|---|
| 7 | 0.01 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_5011 | |
|---|
| ID_Droprate_MediumRate_5012 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5012 | | 0 | 0.14 |
|---|
| 1 | 0.2 |
|---|
| 2 | 0.25 |
|---|
| 3 | 0.17 |
|---|
| 4 | 0.13 |
|---|
| 5 | 0.08 |
|---|
| 6 | 0.02 |
|---|
| 7 | 0.01 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_5012 | |
|---|
|
|---|