From Dark and Darker Wiki
|
|
| Line 2: |
Line 2: |
| "loot_drop_groups": { | | "loot_drop_groups": { |
| "order": [ | | "order": [ |
| "0",
| |
| "1002", | | "1002", |
| "2002", | | "2002", |
| Line 10: |
Line 9: |
| ], | | ], |
| "data": { | | "data": { |
| "0": [
| |
| {
| |
| "loot_drop_id": "ID_Lootdrop_Drop_FireElemental",
| |
| "drop_rate_id": "ID_Droprate_Monsters_General",
| |
| "roll_count": 2
| |
| },
| |
| {
| |
| "loot_drop_id": "ID_Lootdrop_Quest_FireElemental",
| |
| "drop_rate_id": "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon",
| |
| "roll_count": 1
| |
| },
| |
| {
| |
| "loot_drop_id": "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency",
| |
| "drop_rate_id": "ID_Droprate_EventCurrency",
| |
| "roll_count": 1
| |
| }
| |
| ],
| |
| "1002": [ | | "1002": [ |
| { | | { |
| Line 1,117: |
Line 1,099: |
| }, | | }, |
| "drop_rates": { | | "drop_rates": { |
| "ID_Droprate_Monsters_General": {
| |
| "2": 0.668,
| |
| "3": 0.3,
| |
| "4": 0.03,
| |
| "5": 0.002
| |
| },
| |
| "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon": {
| |
| "0": 0.5,
| |
| "2": 0.15,
| |
| "3": 0.2,
| |
| "4": 0.1,
| |
| "5": 0.05
| |
| },
| |
| "ID_Droprate_EventCurrency": {
| |
| "0": 0.992,
| |
| "1": 0.004,
| |
| "2": 0.002,
| |
| "3": 0.002
| |
| },
| |
| "ID_Droprate_Monsters_General_1002": { | | "ID_Droprate_Monsters_General_1002": { |
| "2": 0.452, | | "2": 0.452, |
Latest revision as of 05:57, 14 May 2026
| loot_drop_groups | | order | | "1002" |
| "2002" |
| "3002" |
| "4002" |
| "5002" |
|
|---|
| data | | 1002 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_FireElemental" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General_1002" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_FireElemental" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1002" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_1002" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 2002 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_FireElemental" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General_2002" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_FireElemental" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_2002" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_2002" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 3002 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_FireElemental" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General_3002" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_FireElemental" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3002" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_3002" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 4002 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_FireElemental" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General_4002" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_FireElemental" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_4002" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_4002" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 5002 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_FireElemental" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General_5002" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_FireElemental" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5002" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_5002" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
| loot_drops | | ID_Lootdrop_Drop_FireElemental | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Adventurer Cloak" |
| "Arcane Essence" |
| "Arcane Hood" |
| "Catice" |
| "Crystal Ball" |
| "Crystal Sword" |
| "Darkgrove Hood" |
| "Drum" |
| "Flute" |
| "Forest Hood" |
| "Lantern" |
| "Lute" |
| "Lyre" |
| "Mercurial Cloak" |
| "Occultist Hood" |
| "Radiant Cloak" |
| "Ranger Hood" |
| "Rogue Cowl" |
| "Shadow Hood" |
| "Spellbook" |
| "Spellweaver" |
| "Splendid Cloak" |
| "Tattered Cloak" |
| "Torch" |
| "Vigilant Cloak" |
| "Watchman Cloak" |
| "Zirkzi's Eye" |
|
|---|
| items_data | | Adventurer Cloak | |
|---|
| Crystal Ball | |
|---|
| Zirkzi's Eye | |
|---|
| Crystal Sword | |
|---|
| Catice | |
|---|
| Drum | |
|---|
| Flute | |
|---|
| Forest Hood | |
|---|
| Lantern | |
|---|
| Lute | |
|---|
| Lyre | |
|---|
| Occultist Hood | |
|---|
| Radiant Cloak | |
|---|
| Ranger Hood | |
|---|
| Rogue Cowl | |
|---|
| Shadow Hood | |
|---|
| Spellbook | |
|---|
| Spellweaver | |
|---|
| Splendid Cloak | |
|---|
| Tattered Cloak | |
|---|
| Torch | |
|---|
| Watchman Cloak | |
|---|
| Vigilant Cloak | |
|---|
| Mercurial Cloak | |
|---|
| Darkgrove Hood | |
|---|
| Arcane Hood | |
|---|
| Arcane Essence | |
|---|
|
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Quest_FireElemental | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | |
|---|
| items_data | |
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Gold Coin" |
| "Silver Coin" |
|
|---|
| items_data | | Gold Coin | |
|
|
|
|
|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 10 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 12 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 15 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 18 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 20 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 23 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 25 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 27 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 29 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 40 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 50 |
|---|
|
| luck_grade | 7 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 100 |
|---|
|
|
|---|
| Silver Coin | |
|
|
|
|
|
|
| luck_grade | 2 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 10 |
|---|
|
| luck_grade | 3 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 15 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 25 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 50 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 90 |
|---|
|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
| drop_rates | | ID_Droprate_Monsters_General_1002 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1002 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_1002 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_General_2002 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_2002 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_2002 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_General_3002 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3002 | | 2 | 0.05 |
|---|
| 3 | 0.15 |
|---|
| 4 | 0.25 |
|---|
| 5 | 0.3 |
|---|
| 6 | 0.2 |
|---|
| 7 | 0.05 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_3002 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_General_4002 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_4002 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_4002 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_General_5002 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5002 | | 0 | 0.14 |
|---|
| 1 | 0.2 |
|---|
| 2 | 0.25 |
|---|
| 3 | 0.17 |
|---|
| 4 | 0.13 |
|---|
| 5 | 0.08 |
|---|
| 6 | 0.02 |
|---|
| 7 | 0.01 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_5002 | |
|---|
|
|---|