From Dark and Darker Wiki
|
|
| Line 2: |
Line 2: |
| "loot_drop_groups": { | | "loot_drop_groups": { |
| "order": [ | | "order": [ |
| | "1031", |
| "2031", | | "2031", |
| "3031", | | "3031", |
| Line 8: |
Line 9: |
| ], | | ], |
| "data": { | | "data": { |
| | "1031": [ |
| | { |
| | "loot_drop_id": "ID_Lootdrop_Drop_SkeletonChampion", |
| | "drop_rate_id": "ID_Droprate_Monsters_SubBosses_1031", |
| | "roll_count": 2 |
| | }, |
| | { |
| | "loot_drop_id": "ID_Lootdrop_Quest_Skeletons", |
| | "drop_rate_id": "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1031", |
| | "roll_count": 1 |
| | }, |
| | { |
| | "loot_drop_id": "ID_Lootdrop_Quest_Undead", |
| | "drop_rate_id": "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1031", |
| | "roll_count": 1 |
| | }, |
| | { |
| | "loot_drop_id": "ID_Lootdrop_Quest_SkeletonChampion", |
| | "drop_rate_id": "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1031", |
| | "roll_count": 1 |
| | }, |
| | { |
| | "loot_drop_id": "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency", |
| | "drop_rate_id": "ID_Droprate_EventCurrency_1031", |
| | "roll_count": 1 |
| | } |
| | ], |
| "2031": [ | | "2031": [ |
| { | | { |
| Line 1,177: |
Line 1,205: |
| }, | | }, |
| "drop_rates": { | | "drop_rates": { |
| | "ID_Droprate_Monsters_SubBosses_1031": { |
| | "3": 0.525, |
| | "4": 0.4, |
| | "5": 0.075 |
| | }, |
| | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1031": { |
| | "0": 0.5, |
| | "2": 0.15, |
| | "3": 0.2, |
| | "4": 0.1, |
| | "5": 0.05 |
| | }, |
| | "ID_Droprate_EventCurrency_1031": { |
| | "0": 0.992, |
| | "1": 0.004, |
| | "2": 0.002, |
| | "3": 0.002 |
| | }, |
| "ID_Droprate_Monsters_SubBosses_2031": { | | "ID_Droprate_Monsters_SubBosses_2031": { |
| "3": 0.12, | | "3": 0.12, |
Latest revision as of 05:58, 14 May 2026
| loot_drop_groups | | order | | "1031" |
| "2031" |
| "3031" |
| "4031" |
| "5031" |
|
|---|
| data | | 1031 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_SkeletonChampion" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_SubBosses_1031" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Skeletons" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Undead" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_SkeletonChampion" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_1031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 2031 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_SkeletonChampion" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_SubBosses_2031" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Skeletons" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_2031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Undead" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_2031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_SkeletonChampion" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_2031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_2031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 3031 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_SkeletonChampion" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_SubBosses_3031" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Skeletons" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Undead" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_SkeletonChampion" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_3031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 4031 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_SkeletonChampion" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_SubBosses_4031" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Skeletons" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_4031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Undead" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_4031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_SkeletonChampion" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_4031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_4031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 5031 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_SkeletonChampion" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_SubBosses_5031" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Skeletons" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Undead" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_SkeletonChampion" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_5031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
| loot_drops | | ID_Lootdrop_Drop_SkeletonChampion | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Arming Sword" |
| "Barbuta Helm" |
| "Bloodthirst" |
| "Bone Helm" |
| "Chapel De Fer" |
| "Falchion" |
| "Fulgor" |
| "Gjermundbu" |
| "Kettle Hat" |
| "Kuma's Claw" |
| "Kuma's Fang" |
| "Longsword" |
| "Norman Nasal Helm" |
| "Open Sallet" |
| "Plate Boots" |
| "Plate Pants" |
| "Rapier" |
| "Sallet" |
| "Short Sword" |
| "Spangenhelm" |
| "Viking Helm" |
| "Viking Sword" |
| "Viola" |
| "Zweihander" |
|
|---|
| items_data | | Arming Sword | |
|---|
| Kuma's Claw | |
|---|
| Barbuta Helm | |
|---|
| Chapel De Fer | |
|---|
| Falchion | |
|---|
| Kuma's Fang | |
|---|
| Gjermundbu | |
|---|
| Kettle Hat | |
|---|
| Longsword | |
|---|
| Fulgor | |
|---|
| Plate Boots | |
|---|
| Plate Pants | |
|---|
| Rapier | |
|---|
| Viola | |
|---|
| Short Sword | |
|---|
| Viking Helm | |
|---|
| Viking Sword | |
|---|
| Zweihander | |
|---|
| Bloodthirst | |
|---|
| Spangenhelm | |
|---|
| Sallet | |
|---|
| Open Sallet | |
|---|
| Norman Nasal Helm | |
|---|
| Bone Helm | |
|---|
|
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Quest_Skeletons | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Bone" |
| "Broken Skull" |
| "Golden Teeth" |
| "Intact Skull" |
| "Moldy Bread" |
|
|---|
| items_data | | Broken Skull | |
|---|
| Moldy Bread | |
|---|
| Bone | |
|---|
| Intact Skull | |
|---|
| Golden Teeth | |
|---|
|
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Quest_Undead | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Grave Essence" |
| "Maggots" |
| "Old Cloth" |
|
|---|
| items_data | | Maggots | |
|---|
| Old Cloth | |
|---|
| Grave Essence | |
|---|
|
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Quest_SkeletonChampion | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | |
|---|
| items_data | |
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Gold Coin" |
| "Silver Coin" |
|
|---|
| items_data | | Gold Coin | |
|
|
|
|
|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 10 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 12 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 15 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 18 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 20 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 23 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 25 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 27 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 29 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 40 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 50 |
|---|
|
| luck_grade | 7 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 100 |
|---|
|
|
|---|
| Silver Coin | |
|
|
|
|
|
|
| luck_grade | 2 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 10 |
|---|
|
| luck_grade | 3 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 15 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 25 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 50 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 90 |
|---|
|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
| drop_rates | | ID_Droprate_Monsters_SubBosses_1031 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1031 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_1031 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_SubBosses_2031 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_2031 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_2031 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_SubBosses_3031 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3031 | | 2 | 0.05 |
|---|
| 3 | 0.15 |
|---|
| 4 | 0.25 |
|---|
| 5 | 0.3 |
|---|
| 6 | 0.2 |
|---|
| 7 | 0.05 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_3031 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_SubBosses_4031 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_4031 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_4031 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_SubBosses_5031 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5031 | | 0 | 0.14 |
|---|
| 1 | 0.2 |
|---|
| 2 | 0.25 |
|---|
| 3 | 0.17 |
|---|
| 4 | 0.13 |
|---|
| 5 | 0.08 |
|---|
| 6 | 0.02 |
|---|
| 7 | 0.01 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_5031 | |
|---|
|
|---|