From Dark and Darker Wiki
|
Tag: content model change |
| Line 1,110: |
Line 1,110: |
| "drop_rates": { | | "drop_rates": { |
| "ID_Droprate_UniqueMonsterDrop": { | | "ID_Droprate_UniqueMonsterDrop": { |
| "5": 1.0 | | "5": 1 |
| }, | | }, |
| "ID_Droprate_HighRate": { | | "ID_Droprate_HighRate": { |
| Line 1,131: |
Line 1,131: |
| }, | | }, |
| "ID_Droprate_UniqueMonsterDrop_1012": { | | "ID_Droprate_UniqueMonsterDrop_1012": { |
| "5": 1.0 | | "5": 1 |
| }, | | }, |
| "ID_Droprate_HighRate_1012": { | | "ID_Droprate_HighRate_1012": { |
| Line 1,152: |
Line 1,152: |
| }, | | }, |
| "ID_Droprate_UniqueMonsterDrop_2012": { | | "ID_Droprate_UniqueMonsterDrop_2012": { |
| "5": 1.0 | | "5": 1 |
| }, | | }, |
| "ID_Droprate_HighRate_2012": { | | "ID_Droprate_HighRate_2012": { |
| Line 1,174: |
Line 1,174: |
| }, | | }, |
| "ID_Droprate_UniqueMonsterDrop_3012": { | | "ID_Droprate_UniqueMonsterDrop_3012": { |
| "5": 1.0 | | "5": 1 |
| }, | | }, |
| "ID_Droprate_HighRate_3012": { | | "ID_Droprate_HighRate_3012": { |
| Line 1,197: |
Line 1,197: |
| }, | | }, |
| "ID_Droprate_UniqueMonsterDrop_4012": { | | "ID_Droprate_UniqueMonsterDrop_4012": { |
| "5": 1.0 | | "5": 1 |
| }, | | }, |
| "ID_Droprate_HighRate_4012": { | | "ID_Droprate_HighRate_4012": { |
| Line 1,220: |
Line 1,220: |
| }, | | }, |
| "ID_Droprate_UniqueMonsterDrop_5012": { | | "ID_Droprate_UniqueMonsterDrop_5012": { |
| "5": 1.0 | | "5": 1 |
| }, | | }, |
| "ID_Droprate_HighRate_5012": { | | "ID_Droprate_HighRate_5012": { |
Latest revision as of 08:13, 7 May 2026
| loot_drop_groups | | order | | "0" |
| "1012" |
| "2012" |
| "3012" |
| "4012" |
| "5012" |
|
|---|
| data | | 0 | | loot_drop_id | "Id_Lootdrop_Spawn_IceGiantSpider_Unique" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_UniqueMonsterDrop" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_IceGiantSpider" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_HighRate" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_GiantSpider" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
|
|---|
| 1012 | | loot_drop_id | "Id_Lootdrop_Spawn_IceGiantSpider_Unique" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_UniqueMonsterDrop_1012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_IceGiantSpider" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_HighRate_1012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_1012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_GiantSpider" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1012" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
|
|---|
| 2012 | | loot_drop_id | "Id_Lootdrop_Spawn_IceGiantSpider_Unique" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_UniqueMonsterDrop_2012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_IceGiantSpider" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_HighRate_2012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_2012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_GiantSpider" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_2012" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
|
|---|
| 3012 | | loot_drop_id | "Id_Lootdrop_Spawn_IceGiantSpider_Unique" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_UniqueMonsterDrop_3012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_IceGiantSpider" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_HighRate_3012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_3012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_GiantSpider" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3012" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
|
|---|
| 4012 | | loot_drop_id | "Id_Lootdrop_Spawn_IceGiantSpider_Unique" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_UniqueMonsterDrop_4012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_IceGiantSpider" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_HighRate_4012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_4012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_GiantSpider" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_4012" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
|
|---|
| 5012 | | loot_drop_id | "Id_Lootdrop_Spawn_IceGiantSpider_Unique" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_UniqueMonsterDrop_5012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_IceGiantSpider" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_HighRate_5012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_5012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_GiantSpider" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5012" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
| loot_drops | | Id_Lootdrop_Spawn_IceGiantSpider_Unique | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | |
|---|
| items_data | |
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Drop_IceGiantSpider | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Bandage" |
| "Bycocket" |
| "Ceremonial Headdress" |
| "Chaperon" |
| "Coif" |
| "Crystal Ball" |
| "Elkwood Crown" |
| "Feathered Hat" |
| "Jester Cap" |
| "Leather Bonnet" |
| "Leather Cap" |
| "Mitre" |
| "Regal Mitre" |
| "Spellbook" |
| "Spellweaver" |
| "Stefan Beret" |
| "Straw Hat" |
| "Surgical Kit" |
| "Trapper Hat" |
| "Wizard Hat" |
| "Woolen Cap" |
| "Zirkzi's Eye" |
|
|---|
| items_data | | Bandage | |
|---|
| Chaperon | |
|---|
| Crystal Ball | |
|---|
| Zirkzi's Eye | |
|---|
| Feathered Hat | |
|---|
| Leather Bonnet | |
|---|
| Leather Cap | |
|---|
| Spellbook | |
|---|
| Spellweaver | |
|---|
| Straw Hat | |
|---|
| Surgical Kit | |
|---|
| Wizard Hat | |
|---|
| Elkwood Crown | |
|---|
| Ceremonial Headdress | |
|---|
| Coif | |
|---|
| Stefan Beret | |
|---|
| Jester Cap | |
|---|
| Mitre | |
|---|
| Regal Mitre | |
|---|
| Woolen Cap | |
|---|
| Trapper Hat | |
|---|
| Bycocket | |
|---|
|
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Gold Coin" |
| "Silver Coin" |
|
|---|
| items_data | | Gold Coin | |
|
|
|
|
|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 10 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 12 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 15 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 18 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 20 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 23 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 25 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 27 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 29 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 40 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 50 |
|---|
|
| luck_grade | 7 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 100 |
|---|
|
|
|---|
| Silver Coin | |
|
|
|
|
|
|
| luck_grade | 2 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 10 |
|---|
|
| luck_grade | 3 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 15 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 25 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 50 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 90 |
|---|
|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Quest_GiantSpider | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | |
|---|
| items_data | |
|---|
|
|---|
|
|---|
| drop_rates | | ID_Droprate_UniqueMonsterDrop | |
|---|
| ID_Droprate_HighRate | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon | |
|---|
| ID_Droprate_UniqueMonsterDrop_1012 | |
|---|
| ID_Droprate_HighRate_1012 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_1012 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1012 | |
|---|
| ID_Droprate_UniqueMonsterDrop_2012 | |
|---|
| ID_Droprate_HighRate_2012 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_2012 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_2012 | |
|---|
| ID_Droprate_UniqueMonsterDrop_3012 | |
|---|
| ID_Droprate_HighRate_3012 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_3012 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3012 | | 2 | 0.05 |
|---|
| 3 | 0.15 |
|---|
| 4 | 0.25 |
|---|
| 5 | 0.3 |
|---|
| 6 | 0.2 |
|---|
| 7 | 0.05 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_UniqueMonsterDrop_4012 | |
|---|
| ID_Droprate_HighRate_4012 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_4012 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_4012 | |
|---|
| ID_Droprate_UniqueMonsterDrop_5012 | |
|---|
| ID_Droprate_HighRate_5012 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_5012 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5012 | | 0 | 0.14 |
|---|
| 1 | 0.2 |
|---|
| 2 | 0.25 |
|---|
| 3 | 0.17 |
|---|
| 4 | 0.13 |
|---|
| 5 | 0.08 |
|---|
| 6 | 0.02 |
|---|
| 7 | 0.01 |
|---|
|
|---|
|
|---|