From Dark and Darker Wiki
|
|
| Line 2: |
Line 2: |
| "loot_drop_groups": { | | "loot_drop_groups": { |
| "order": [ | | "order": [ |
| "0",
| |
| "1031", | | "1031", |
| "2031", | | "2031", |
| Line 10: |
Line 9: |
| ], | | ], |
| "data": { | | "data": { |
| "0": [
| |
| {
| |
| "loot_drop_id": "ID_Lootdrop_Drop_PirateAxeThrower",
| |
| "drop_rate_id": "ID_Droprate_Monsters_General",
| |
| "roll_count": 2
| |
| },
| |
| {
| |
| "loot_drop_id": "ID_Lootdrop_Spawn_Treasure",
| |
| "drop_rate_id": "ID_Droprate_Treasure_Medium",
| |
| "roll_count": 1
| |
| },
| |
| {
| |
| "loot_drop_id": "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency",
| |
| "drop_rate_id": "ID_Droprate_EventCurrency",
| |
| "roll_count": 2
| |
| }
| |
| ],
| |
| "1031": [ | | "1031": [ |
| { | | { |
| Line 1,371: |
Line 1,353: |
| }, | | }, |
| "drop_rates": { | | "drop_rates": { |
| "ID_Droprate_Monsters_General": {
| |
| "2": 0.668,
| |
| "3": 0.3,
| |
| "4": 0.03,
| |
| "5": 0.002
| |
| },
| |
| "ID_Droprate_Treasure_Medium": {
| |
| "2": 0.545,
| |
| "3": 0.4,
| |
| "4": 0.05,
| |
| "5": 0.005
| |
| },
| |
| "ID_Droprate_EventCurrency": {
| |
| "0": 0.992,
| |
| "1": 0.004,
| |
| "2": 0.002,
| |
| "3": 0.002
| |
| },
| |
| "ID_Droprate_Monsters_General_1031": { | | "ID_Droprate_Monsters_General_1031": { |
| "2": 0.536, | | "2": 0.536, |
Latest revision as of 05:58, 14 May 2026
| loot_drop_groups | | order | | "1031" |
| "2031" |
| "3031" |
| "4031" |
| "5031" |
|
|---|
| data | | 1031 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_PirateAxeThrower" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General_1031" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_Treasure" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Treasure_Medium_1031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_1031" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
|
|---|
| 2031 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_PirateAxeThrower" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General_2031" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_Treasure" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Treasure_Medium_2031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_2031" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
|
|---|
| 3031 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_PirateAxeThrower" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General_3031" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_Treasure" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Treasure_Medium_3031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_3031" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
|
|---|
| 4031 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_PirateAxeThrower" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General_4031" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_Treasure" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Treasure_Medium_4031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_4031" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
|
|---|
| 5031 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_PirateAxeThrower" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General_5031" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_Treasure" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Treasure_Medium_5031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_5031" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
| loot_drops | | ID_Lootdrop_Drop_PirateAxeThrower | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Bardic Pants" |
| "Buttoned Leggings" |
| "Cloth Pants" |
| "Dryad Mask" |
| "Explosive Bottle" |
| "Ghostdust Pouch" |
| "Hatchet" |
| "Jester Pants" |
| "Loose Trousers" |
| "Occultist Pants" |
| "Oil Lantern" |
| "Plunderhosen" |
| "Poison Vial" |
| "Shadow Mask" |
| "Surgical Kit" |
| "Trunk Hose" |
|
|---|
| items_data | | Bardic Pants | |
|---|
| Cloth Pants | |
|---|
| Explosive Bottle | |
|---|
| Hatchet | |
|---|
| Loose Trousers | |
|---|
| Occultist Pants | |
|---|
| Oil Lantern | |
|---|
| Shadow Mask | |
|---|
| Surgical Kit | |
|---|
| Buttoned Leggings | |
|---|
| Poison Vial | |
|---|
| Ghostdust Pouch | |
|---|
| Dryad Mask | |
|---|
| Jester Pants | |
|---|
| Trunk Hose | |
|---|
| Plunderhosen | |
|---|
|
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Spawn_Treasure | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Dotted Gold Bangle" |
| "Gem Necklace" |
| "Gem Ring" |
| "Glimmer Bangle" |
| "Goblet" |
| "Gold Band" |
| "Leaf Gold Bangle" |
| "Light Gold Bangle" |
| "Patterned Gold Bangle" |
| "Pearl Necklace" |
| "Shine Bangle" |
| "Simple Gold Bangle" |
| "Slim Bangle" |
| "Triple Gem Bangle" |
| "Turquoise Gem Bangle" |
|
|---|
| items_data | | Gem Necklace | |
|---|
| Gem Ring | |
|---|
| Gold Band | |
|---|
| Simple Gold Bangle | |
|---|
| Patterned Gold Bangle | |
|---|
| Dotted Gold Bangle | |
|---|
| Turquoise Gem Bangle | |
|---|
| Light Gold Bangle | |
|---|
| Triple Gem Bangle | |
|---|
| Leaf Gold Bangle | |
|---|
| Slim Bangle | |
|---|
| Glimmer Bangle | |
|---|
| Shine Bangle | |
|---|
| Goblet | |
|---|
| Pearl Necklace | |
|---|
|
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Gold Coin" |
| "Silver Coin" |
|
|---|
| items_data | | Gold Coin | |
|
|
|
|
|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 10 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 12 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 15 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 18 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 20 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 23 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 25 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 27 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 29 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 40 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 50 |
|---|
|
| luck_grade | 7 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 100 |
|---|
|
|
|---|
| Silver Coin | |
|
|
|
|
|
|
| luck_grade | 2 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 10 |
|---|
|
| luck_grade | 3 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 15 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 25 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 50 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 90 |
|---|
|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
| drop_rates | | ID_Droprate_Monsters_General_1031 | |
|---|
| ID_Droprate_Treasure_Medium_1031 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_1031 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_General_2031 | |
|---|
| ID_Droprate_Treasure_Medium_2031 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_2031 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_General_3031 | |
|---|
| ID_Droprate_Treasure_Medium_3031 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_3031 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_General_4031 | |
|---|
| ID_Droprate_Treasure_Medium_4031 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_4031 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_General_5031 | |
|---|
| ID_Droprate_Treasure_Medium_5031 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_5031 | |
|---|
|
|---|