From Dark and Darker Wiki
|
|
| Line 2: |
Line 2: |
| "loot_drop_groups": { | | "loot_drop_groups": { |
| "order": [ | | "order": [ |
| "0",
| |
| "1031", | | "1031", |
| "2031", | | "2031", |
| Line 10: |
Line 9: |
| ], | | ], |
| "data": { | | "data": { |
| "0": [
| |
| {
| |
| "loot_drop_id": "ID_Lootdrop_Drop_Jellyfish",
| |
| "drop_rate_id": "ID_Droprate_Monsters_General",
| |
| "roll_count": 1
| |
| },
| |
| {
| |
| "loot_drop_id": "ID_Lootdrop_Quest_Jellyfish",
| |
| "drop_rate_id": "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon",
| |
| "roll_count": 1
| |
| },
| |
| {
| |
| "loot_drop_id": "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency",
| |
| "drop_rate_id": "ID_Droprate_EventCurrency",
| |
| "roll_count": 1
| |
| },
| |
| {
| |
| "loot_drop_id": "ID_Lootdrop_Drop_Gems",
| |
| "drop_rate_id": "ID_Droprate_Gems",
| |
| "roll_count": 1
| |
| }
| |
| ],
| |
| "1031": [ | | "1031": [ |
| { | | { |
| Line 568: |
Line 545: |
| }, | | }, |
| "drop_rates": { | | "drop_rates": { |
| "ID_Droprate_Monsters_General": {
| |
| "2": 0.668,
| |
| "3": 0.3,
| |
| "4": 0.03,
| |
| "5": 0.002
| |
| },
| |
| "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon": {
| |
| "0": 0.5,
| |
| "2": 0.15,
| |
| "3": 0.2,
| |
| "4": 0.1,
| |
| "5": 0.05
| |
| },
| |
| "ID_Droprate_EventCurrency": {
| |
| "0": 0.992,
| |
| "1": 0.004,
| |
| "2": 0.002,
| |
| "3": 0.002
| |
| },
| |
| "ID_Droprate_Gems": {
| |
| "0": 0.445,
| |
| "2": 0.35,
| |
| "3": 0.15,
| |
| "4": 0.05,
| |
| "5": 0.005
| |
| },
| |
| "ID_Droprate_Monsters_General_1031": { | | "ID_Droprate_Monsters_General_1031": { |
| "2": 0.536, | | "2": 0.536, |
Latest revision as of 05:57, 14 May 2026
| loot_drop_groups | | order | | "1031" |
| "2031" |
| "3031" |
| "4031" |
| "5031" |
|
|---|
| data | | 1031 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Jellyfish" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General_1031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Jellyfish" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_1031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Gems" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Gems_1031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 2031 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Jellyfish" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General_2031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Jellyfish" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_2031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_2031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Gems" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Gems_2031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 3031 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Jellyfish" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General_3031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Jellyfish" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_3031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Gems" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Gems_3031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 4031 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Jellyfish" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General_4031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Jellyfish" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_4031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_4031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Gems" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Gems_4031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 5031 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Jellyfish" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General_5031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Jellyfish" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_5031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Gems" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Gems_5031" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
| loot_drops | | ID_Lootdrop_Drop_Jellyfish | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Aquaglow Lantern" |
| "Lantern" |
|
|---|
| items_data | |
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Quest_Jellyfish | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | |
|---|
| items_data | |
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Gold Coin" |
| "Silver Coin" |
|
|---|
| items_data | | Gold Coin | |
|
|
|
|
|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 10 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 12 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 15 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 18 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 20 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 23 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 25 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 27 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 29 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 40 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 50 |
|---|
|
| luck_grade | 7 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 100 |
|---|
|
|
|---|
| Silver Coin | |
|
|
|
|
|
|
| luck_grade | 2 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 10 |
|---|
|
| luck_grade | 3 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 15 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 25 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 50 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 90 |
|---|
|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Drop_Gems | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Blue Sapphire" |
| "Diamond" |
| "Emerald" |
| "Ruby" |
|
|---|
| items_data | | Blue Sapphire | |
|---|
| Diamond | |
|---|
| Emerald | |
|---|
| Ruby | |
|---|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
| drop_rates | | ID_Droprate_Monsters_General_1031 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1031 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_1031 | |
|---|
| ID_Droprate_Gems_1031 | | 0 | 0.3425 |
|---|
| 2 | 0.35 |
|---|
| 3 | 0.2 |
|---|
| 4 | 0.1 |
|---|
| 5 | 0.0075 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_Monsters_General_2031 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_2031 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_2031 | |
|---|
| ID_Droprate_Gems_2031 | | 0 | 0.05 |
|---|
| 2 | 0.17 |
|---|
| 3 | 0.37 |
|---|
| 4 | 0.32 |
|---|
| 5 | 0.075 |
|---|
| 6 | 0.015 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_Monsters_General_3031 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3031 | | 2 | 0.05 |
|---|
| 3 | 0.15 |
|---|
| 4 | 0.25 |
|---|
| 5 | 0.3 |
|---|
| 6 | 0.2 |
|---|
| 7 | 0.05 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_3031 | |
|---|
| ID_Droprate_Gems_3031 | | 0 | 0.05 |
|---|
| 3 | 0.23 |
|---|
| 4 | 0.45 |
|---|
| 5 | 0.2 |
|---|
| 6 | 0.06 |
|---|
| 7 | 0.01 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_Monsters_General_4031 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_4031 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_4031 | |
|---|
| ID_Droprate_Gems_4031 | | 0 | 0.05 |
|---|
| 3 | 0.23 |
|---|
| 4 | 0.45 |
|---|
| 5 | 0.2 |
|---|
| 6 | 0.06 |
|---|
| 7 | 0.01 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_Monsters_General_5031 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5031 | | 0 | 0.14 |
|---|
| 1 | 0.2 |
|---|
| 2 | 0.25 |
|---|
| 3 | 0.17 |
|---|
| 4 | 0.13 |
|---|
| 5 | 0.08 |
|---|
| 6 | 0.02 |
|---|
| 7 | 0.01 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_5031 | |
|---|
| ID_Droprate_Gems_5031 | | 0 | 0.05 |
|---|
| 2 | 0.17 |
|---|
| 3 | 0.37 |
|---|
| 4 | 0.32 |
|---|
| 5 | 0.075 |
|---|
| 6 | 0.015 |
|---|
|
|---|
|
|---|