From Dark and Darker Wiki
|
|
| Line 2: |
Line 2: |
| "loot_drop_groups": { | | "loot_drop_groups": { |
| "order": [ | | "order": [ |
| "0",
| |
| "1002", | | "1002", |
| "2002", | | "2002", |
| Line 10: |
Line 9: |
| ], | | ], |
| "data": { | | "data": { |
| "0": [
| |
| {
| |
| "loot_drop_id": "ID_Lootdrop_Drop_DwarfAxeman",
| |
| "drop_rate_id": "ID_Droprate_Monsters_General",
| |
| "roll_count": 2
| |
| },
| |
| {
| |
| "loot_drop_id": "ID_Lootdrop_Quest_Dwarf",
| |
| "drop_rate_id": "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon",
| |
| "roll_count": 1
| |
| },
| |
| {
| |
| "loot_drop_id": "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency",
| |
| "drop_rate_id": "ID_Droprate_EventCurrency",
| |
| "roll_count": 1
| |
| }
| |
| ],
| |
| "1002": [ | | "1002": [ |
| { | | { |
| Line 899: |
Line 881: |
| }, | | }, |
| "drop_rates": { | | "drop_rates": { |
| "ID_Droprate_Monsters_General": {
| |
| "2": 0.668,
| |
| "3": 0.3,
| |
| "4": 0.03,
| |
| "5": 0.002
| |
| },
| |
| "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon": {
| |
| "0": 0.5,
| |
| "2": 0.15,
| |
| "3": 0.2,
| |
| "4": 0.1,
| |
| "5": 0.05
| |
| },
| |
| "ID_Droprate_EventCurrency": {
| |
| "0": 0.992,
| |
| "1": 0.004,
| |
| "2": 0.002,
| |
| "3": 0.002
| |
| },
| |
| "ID_Droprate_Monsters_General_1002": { | | "ID_Droprate_Monsters_General_1002": { |
| "2": 0.452, | | "2": 0.452, |
Latest revision as of 05:57, 14 May 2026
| loot_drop_groups | | order | | "1002" |
| "2002" |
| "3002" |
| "4002" |
| "5002" |
|
|---|
| data | | 1002 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_DwarfAxeman" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General_1002" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Dwarf" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1002" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_1002" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 2002 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_DwarfAxeman" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General_2002" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Dwarf" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_2002" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_2002" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 3002 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_DwarfAxeman" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General_3002" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Dwarf" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3002" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_3002" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 4002 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_DwarfAxeman" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General_4002" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Dwarf" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_4002" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_4002" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 5002 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_DwarfAxeman" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General_5002" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Dwarf" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5002" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_5002" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
| loot_drops | | ID_Lootdrop_Drop_DwarfAxeman | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Armet" |
| "Battle Axe" |
| "Crusader Helm" |
| "Double Axe" |
| "Echo of Screams" |
| "Famine" |
| "Felling Axe" |
| "Great Helm" |
| "Hatchet" |
| "Horseman's Axe" |
| "Hounskull" |
| "Life after Death" |
| "Reinforced Gloves" |
| "Riveted Gloves" |
| "Soulscraper" |
| "Topfhelm" |
| "Visored Barbuta Helm" |
| "Visored Sallet" |
|
|---|
| items_data | | Armet | |
|---|
| Battle Axe | |
|---|
| Echo of Screams | |
|---|
| Double Axe | |
|---|
| Life after Death | |
|---|
| Felling Axe | |
|---|
| Soulscraper | |
|---|
| Hatchet | |
|---|
| Horseman's Axe | |
|---|
| Famine | |
|---|
| Hounskull | |
|---|
| Reinforced Gloves | |
|---|
| Riveted Gloves | |
|---|
| Visored Barbuta Helm | |
|---|
| Visored Sallet | |
|---|
| Crusader Helm | |
|---|
| Topfhelm | |
|---|
| Great Helm | |
|---|
|
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Quest_Dwarf | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Melted Pickaxe Head" |
| "Sooty Beard Hair" |
|
|---|
| items_data | | Sooty Beard Hair | |
|---|
| Melted Pickaxe Head | |
|---|
|
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Gold Coin" |
| "Silver Coin" |
|
|---|
| items_data | | Gold Coin | |
|
|
|
|
|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 10 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 12 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 15 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 18 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 20 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 23 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 25 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 27 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 29 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 40 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 50 |
|---|
|
| luck_grade | 7 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 100 |
|---|
|
|
|---|
| Silver Coin | |
|
|
|
|
|
|
| luck_grade | 2 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 10 |
|---|
|
| luck_grade | 3 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 15 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 25 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 50 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 90 |
|---|
|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
| drop_rates | | ID_Droprate_Monsters_General_1002 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1002 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_1002 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_General_2002 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_2002 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_2002 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_General_3002 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3002 | | 2 | 0.05 |
|---|
| 3 | 0.15 |
|---|
| 4 | 0.25 |
|---|
| 5 | 0.3 |
|---|
| 6 | 0.2 |
|---|
| 7 | 0.05 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_3002 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_General_4002 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_4002 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_4002 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_General_5002 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5002 | | 0 | 0.14 |
|---|
| 1 | 0.2 |
|---|
| 2 | 0.25 |
|---|
| 3 | 0.17 |
|---|
| 4 | 0.13 |
|---|
| 5 | 0.08 |
|---|
| 6 | 0.02 |
|---|
| 7 | 0.01 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_5002 | |
|---|
|
|---|