From Dark and Darker Wiki
|
Tag: content model change |
Latest revision as of 08:14, 7 May 2026
| loot_drop_groups | | order | | "0" |
| "1001" |
| "2001" |
| "3001" |
| "4001" |
| "5001" |
|
|---|
| data | | 0 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_SkeletonMage" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_SkeletonMage" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Skeletons" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 1001 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_SkeletonMage" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General_1001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_SkeletonMage" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Skeletons" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_1001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 2001 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_SkeletonMage" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General_2001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_SkeletonMage" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_2001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Skeletons" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_2001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_2001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 3001 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_SkeletonMage" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General_3001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_SkeletonMage" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Skeletons" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_3001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 4001 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_SkeletonMage" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General_4001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_SkeletonMage" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_4001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Skeletons" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_4001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_4001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 5001 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_SkeletonMage" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General_5001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_SkeletonMage" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Skeletons" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_5001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
| loot_drops | | ID_Lootdrop_Drop_SkeletonMage | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Arcane Hood" |
| "Bloodwoven Robe" |
| "Catice" |
| "Ceremonial Staff" |
| "Crystal Ball" |
| "Crystal Sword" |
| "Dark Cassock" |
| "Darkgrove Hood" |
| "Forest Hood" |
| "Frock" |
| "Holy Robe" |
| "Illusory" |
| "Light Cassock" |
| "Magic Protection Potion" |
| "Magic Staff" |
| "Mystic Vestments" |
| "Occultist Hood" |
| "Occultist Robe" |
| "Oracle Robe" |
| "Potion of Clarity" |
| "Potion of Healing" |
| "Potion of Invisibility" |
| "Potion of Protection" |
| "Potion of Water Breathing" |
| "Quarterstaff" |
| "Ranger Hood" |
| "Ritual Robe" |
| "Rogue Cowl" |
| "Shadow Hood" |
| "Spellbook" |
| "Spellweaver" |
| "Stinky Stick" |
| "Timeworn Robe" |
| "Zirkzi's Eye" |
|
|---|
| items_data | | Potion of Clarity | |
|---|
| Crystal Ball | |
|---|
| Zirkzi's Eye | |
|---|
| Crystal Sword | |
|---|
| Catice | |
|---|
| Forest Hood | |
|---|
| Frock | |
|---|
| Potion of Healing | |
|---|
| Potion of Invisibility | |
|---|
| Mystic Vestments | |
|---|
| Occultist Hood | |
|---|
| Occultist Robe | |
|---|
| Oracle Robe | |
|---|
| Potion of Protection | |
|---|
| Quarterstaff | |
|---|
| Stinky Stick | |
|---|
| Ranger Hood | |
|---|
| Rogue Cowl | |
|---|
| Shadow Hood | |
|---|
| Spellbook | |
|---|
| Spellweaver | |
|---|
| Magic Staff | |
|---|
| Illusory | |
|---|
| Darkgrove Hood | |
|---|
| Ritual Robe | |
|---|
| Magic Protection Potion | |
|---|
| Ceremonial Staff | |
|---|
| Arcane Hood | |
|---|
| Bloodwoven Robe | |
|---|
| Potion of Water Breathing | |
|---|
| Holy Robe | |
|---|
| Timeworn Robe | |
|---|
| Dark Cassock | |
|---|
| Light Cassock | |
|---|
|
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Quest_SkeletonMage | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Enchanted Dark Fabric" |
| "Stone Mortar" |
| "Volcanic Ash" |
|
|---|
| items_data | | Stone Mortar | |
|---|
| Enchanted Dark Fabric | |
|---|
| Volcanic Ash | |
|---|
|
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Quest_Skeletons | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Bone" |
| "Broken Skull" |
| "Golden Teeth" |
| "Intact Skull" |
| "Moldy Bread" |
|
|---|
| items_data | | Broken Skull | |
|---|
| Moldy Bread | |
|---|
| Bone | |
|---|
| Intact Skull | |
|---|
| Golden Teeth | |
|---|
|
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Gold Coin" |
| "Silver Coin" |
|
|---|
| items_data | | Gold Coin | |
|
|
|
|
|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 10 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 12 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 15 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 18 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 20 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 23 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 25 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 27 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 29 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 40 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 50 |
|---|
|
| luck_grade | 7 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 100 |
|---|
|
|
|---|
| Silver Coin | |
|
|
|
|
|
|
| luck_grade | 2 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 10 |
|---|
|
| luck_grade | 3 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 15 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 25 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 50 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 90 |
|---|
|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
| drop_rates | | ID_Droprate_Monsters_General | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_General_1001 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1001 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_1001 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_General_2001 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_2001 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_2001 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_General_3001 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3001 | | 2 | 0.05 |
|---|
| 3 | 0.15 |
|---|
| 4 | 0.25 |
|---|
| 5 | 0.3 |
|---|
| 6 | 0.2 |
|---|
| 7 | 0.05 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_3001 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_General_4001 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_4001 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_4001 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_General_5001 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5001 | | 0 | 0.14 |
|---|
| 1 | 0.2 |
|---|
| 2 | 0.25 |
|---|
| 3 | 0.17 |
|---|
| 4 | 0.13 |
|---|
| 5 | 0.08 |
|---|
| 6 | 0.02 |
|---|
| 7 | 0.01 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_5001 | |
|---|
|
|---|