From Dark and Darker Wiki
|
|
| (One intermediate revision by the same user not shown) |
| Line 2: |
Line 2: |
| "loot_drop_groups": { | | "loot_drop_groups": { |
| "order": [ | | "order": [ |
| "0",
| |
| "1001", | | "1001", |
| "2001", | | "2001", |
| Line 10: |
Line 9: |
| ], | | ], |
| "data": { | | "data": { |
| "0": [
| |
| {
| |
| "loot_drop_id": "ID_Lootdrop_Drop_Cyclops",
| |
| "drop_rate_id": "ID_Droprate_Monsters_Bosses",
| |
| "roll_count": 2
| |
| },
| |
| {
| |
| "loot_drop_id": "ID_Lootdrop_Quest_Cyclops",
| |
| "drop_rate_id": "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon",
| |
| "roll_count": 1
| |
| },
| |
| {
| |
| "loot_drop_id": "ID_Lootdrop_Drop_MysticalGem",
| |
| "drop_rate_id": "ID_Droprate_Key_Med",
| |
| "roll_count": 1
| |
| },
| |
| {
| |
| "loot_drop_id": "Id_Lootdrop_Monster_CaveTroll_Misc",
| |
| "drop_rate_id": "ID_Droprate_Monster_CaveTroll_Misc",
| |
| "roll_count": 1
| |
| },
| |
| {
| |
| "loot_drop_id": "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency",
| |
| "drop_rate_id": "ID_Droprate_EventCurrency",
| |
| "roll_count": 1
| |
| }
| |
| ],
| |
| "1001": [ | | "1001": [ |
| { | | { |
| Line 1,398: |
Line 1,370: |
| }, | | }, |
| "drop_rates": { | | "drop_rates": { |
| "ID_Droprate_Monsters_Bosses": {
| |
| "4": 0.2,
| |
| "5": 0.8
| |
| },
| |
| "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon": {
| |
| "0": 0.5,
| |
| "2": 0.15,
| |
| "3": 0.2,
| |
| "4": 0.1,
| |
| "5": 0.05
| |
| },
| |
| "ID_Droprate_Key_Med": {
| |
| "0": 0.5,
| |
| "5": 0.5
| |
| },
| |
| "ID_Droprate_Monster_CaveTroll_Misc": {
| |
| "0": 0.9,
| |
| "5": 0.1
| |
| },
| |
| "ID_Droprate_EventCurrency": {
| |
| "0": 0.992,
| |
| "1": 0.004,
| |
| "2": 0.002,
| |
| "3": 0.002
| |
| },
| |
| "ID_Droprate_Monsters_Bosses_1001": { | | "ID_Droprate_Monsters_Bosses_1001": { |
| "4": 0.2, | | "4": 0.2, |
Latest revision as of 04:16, 14 May 2026
| loot_drop_groups | | order | | "1001" |
| "2001" |
| "3001" |
| "4001" |
| "5001" |
|
|---|
| data | | 1001 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Cyclops" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_Bosses_1001" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Cyclops" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_MysticalGem" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Key_Med_1001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "Id_Lootdrop_Monster_CaveTroll_Misc" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monster_CaveTroll_Misc_1001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_1001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 2001 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Cyclops" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_Bosses_2001" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Cyclops" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_2001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_MysticalGem" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Key_Med_2001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "Id_Lootdrop_Monster_CaveTroll_Misc" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monster_CaveTroll_Misc_2001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_2001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 3001 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Cyclops" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_Bosses_3001" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Cyclops" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_MysticalGem" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Key_Med_3001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "Id_Lootdrop_Monster_CaveTroll_Misc" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monster_CaveTroll_Misc_3001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_3001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 4001 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Cyclops" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_Bosses_4001" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Cyclops" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_4001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_MysticalGem" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Key_Med_4001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "Id_Lootdrop_Monster_CaveTroll_Misc" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monster_CaveTroll_Misc_4001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_4001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 5001 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Cyclops" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_Bosses_5001" |
|---|
| roll_count | 2 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Cyclops" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_MysticalGem" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Key_Med_5001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "Id_Lootdrop_Monster_CaveTroll_Misc" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monster_CaveTroll_Misc_5001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_5001" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
| loot_drops | | ID_Lootdrop_Drop_Cyclops | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Abyssal Trident" |
| "Bardic Pants" |
| "Bardiche" |
| "Battle Axe" |
| "Buttoned Leggings" |
| "Cinder" |
| "Cloth Pants" |
| "Dark Leather Leggings" |
| "Dark Padded Hose" |
| "Double Axe" |
| "Echo of Screams" |
| "Famine" |
| "Felling Axe" |
| "Halberd" |
| "Hatchet" |
| "Heavy Leather Leggings" |
| "Horseman's Axe" |
| "Jester Pants" |
| "Leather Chausses" |
| "Leather Leggings" |
| "Life after Death" |
| "Loose Trousers" |
| "Occultist Pants" |
| "Padded Leggings" |
| "Plate Pants" |
| "Plunderhosen" |
| "Sleek Hide Pants" |
| "Soulscraper" |
| "Spear" |
| "Trunk Hose" |
|
|---|
| items_data | | Bardiche | |
|---|
| Bardic Pants | |
|---|
| Battle Axe | |
|---|
| Echo of Screams | |
|---|
| Cloth Pants | |
|---|
| Double Axe | |
|---|
| Life after Death | |
|---|
| Felling Axe | |
|---|
| Soulscraper | |
|---|
| Halberd | |
|---|
| Cinder | |
|---|
| Hatchet | |
|---|
| Heavy Leather Leggings | |
|---|
| Horseman's Axe | |
|---|
| Famine | |
|---|
| Leather Chausses | |
|---|
| Leather Leggings | |
|---|
| Loose Trousers | |
|---|
| Occultist Pants | |
|---|
| Padded Leggings | |
|---|
| Plate Pants | |
|---|
| Spear | |
|---|
| Abyssal Trident | |
|---|
| Dark Leather Leggings | |
|---|
| Buttoned Leggings | |
|---|
| Sleek Hide Pants | |
|---|
| Dark Padded Hose | |
|---|
| Jester Pants | |
|---|
| Trunk Hose | |
|---|
| Plunderhosen | |
|---|
|
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Quest_Cyclops | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Cyclops Eye" |
| "Cyclops Rags" |
| "Cyclops's Club" |
|
|---|
| items_data | | Cyclops Rags | |
|---|
| Cyclops Eye | |
|---|
| Cyclops's Club | |
|---|
|
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Drop_MysticalGem | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | |
|---|
| items_data | |
|---|
|
|---|
| Id_Lootdrop_Monster_CaveTroll_Misc | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | |
|---|
| items_data | |
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Gold Coin" |
| "Silver Coin" |
|
|---|
| items_data | | Gold Coin | |
|
|
|
|
|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 10 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 12 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 15 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 18 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 20 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 23 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 25 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 27 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 29 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 40 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 50 |
|---|
|
| luck_grade | 7 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 100 |
|---|
|
|
|---|
| Silver Coin | |
|
|
|
|
|
|
| luck_grade | 2 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 10 |
|---|
|
| luck_grade | 3 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 15 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 25 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 50 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 90 |
|---|
|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
| drop_rates | | ID_Droprate_Monsters_Bosses_1001 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1001 | |
|---|
| ID_Droprate_Key_Med_1001 | |
|---|
| ID_Droprate_Monster_CaveTroll_Misc_1001 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_1001 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_Bosses_2001 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_2001 | |
|---|
| ID_Droprate_Key_Med_2001 | |
|---|
| ID_Droprate_Monster_CaveTroll_Misc_2001 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_2001 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_Bosses_3001 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3001 | | 2 | 0.05 |
|---|
| 3 | 0.15 |
|---|
| 4 | 0.25 |
|---|
| 5 | 0.3 |
|---|
| 6 | 0.2 |
|---|
| 7 | 0.05 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_Key_Med_3001 | |
|---|
| ID_Droprate_Monster_CaveTroll_Misc_3001 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_3001 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_Bosses_4001 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_4001 | |
|---|
| ID_Droprate_Key_Med_4001 | |
|---|
| ID_Droprate_Monster_CaveTroll_Misc_4001 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_4001 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_Bosses_5001 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5001 | | 0 | 0.14 |
|---|
| 1 | 0.2 |
|---|
| 2 | 0.25 |
|---|
| 3 | 0.17 |
|---|
| 4 | 0.13 |
|---|
| 5 | 0.08 |
|---|
| 6 | 0.02 |
|---|
| 7 | 0.01 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_Key_Med_5001 | |
|---|
| ID_Droprate_Monster_CaveTroll_Misc_5001 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_5001 | |
|---|
|
|---|