From Dark and Darker Wiki
|
|
| Line 2: |
Line 2: |
| "loot_drop_groups": { | | "loot_drop_groups": { |
| "order": [ | | "order": [ |
| | "1012", |
| "2012", | | "2012", |
| "3011", | | "3011", |
| Line 10: |
Line 11: |
| ], | | ], |
| "data": { | | "data": { |
| | "1012": [ |
| | { |
| | "loot_drop_id": "ID_Lootdrop_Drop_FrostSkeletonHalberdier", |
| | "drop_rate_id": "ID_Droprate_MediumRate_1012", |
| | "roll_count": 1 |
| | }, |
| | { |
| | "loot_drop_id": "ID_Lootdrop_Quest_Skeletons", |
| | "drop_rate_id": "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1012", |
| | "roll_count": 1 |
| | }, |
| | { |
| | "loot_drop_id": "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency", |
| | "drop_rate_id": "ID_Droprate_EventCurrency_1012", |
| | "roll_count": 1 |
| | } |
| | ], |
| "2012": [ | | "2012": [ |
| { | | { |
| Line 878: |
Line 896: |
| }, | | }, |
| "drop_rates": { | | "drop_rates": { |
| | "ID_Droprate_MediumRate_1012": { |
| | "2": 0.335, |
| | "3": 0.5, |
| | "4": 0.15, |
| | "5": 0.015 |
| | }, |
| | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1012": { |
| | "0": 0.5, |
| | "2": 0.15, |
| | "3": 0.2, |
| | "4": 0.1, |
| | "5": 0.05 |
| | }, |
| | "ID_Droprate_EventCurrency_1012": { |
| | "0": 0.992, |
| | "1": 0.004, |
| | "2": 0.002, |
| | "3": 0.002 |
| | }, |
| "ID_Droprate_MediumRate_2012": { | | "ID_Droprate_MediumRate_2012": { |
| "3": 0.265, | | "3": 0.265, |
Latest revision as of 05:57, 14 May 2026
| loot_drop_groups | | order | | "1012" |
| "2012" |
| "3011" |
| "3012" |
| "4012" |
| "5011" |
| "5012" |
|
|---|
| data | | 1012 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_FrostSkeletonHalberdier" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_MediumRate_1012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Skeletons" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_1012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 2012 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_FrostSkeletonHalberdier" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_MediumRate_2012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Skeletons" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_2012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_2012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 3011 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_FrostSkeletonHalberdier" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_MediumRate_3011" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Skeletons" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3011" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_3011" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 3012 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_FrostSkeletonHalberdier" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_MediumRate_3012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Skeletons" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_3012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 4012 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_FrostSkeletonHalberdier" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_MediumRate_4012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Skeletons" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_4012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_4012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 5011 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_FrostSkeletonHalberdier" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_MediumRate_5011" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Skeletons" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5011" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_5011" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 5012 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_FrostSkeletonHalberdier" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_MediumRate_5012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Skeletons" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_5012" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
| loot_drops | | ID_Lootdrop_Drop_FrostSkeletonHalberdier | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Abyssal Trident" |
| "Armet" |
| "Bardiche" |
| "Cinder" |
| "Crusader Helm" |
| "Great Helm" |
| "Halberd" |
| "Hounskull" |
| "Quarterstaff" |
| "Reinforced Gloves" |
| "Riveted Gloves" |
| "Spear" |
| "Stinky Stick" |
| "Topfhelm" |
| "Visored Barbuta Helm" |
| "Visored Sallet" |
|
|---|
| items_data | | Armet | |
|---|
| Bardiche | |
|---|
| Halberd | |
|---|
| Cinder | |
|---|
| Hounskull | |
|---|
| Quarterstaff | |
|---|
| Stinky Stick | |
|---|
| Reinforced Gloves | |
|---|
| Riveted Gloves | |
|---|
| Spear | |
|---|
| Abyssal Trident | |
|---|
| Visored Barbuta Helm | |
|---|
| Visored Sallet | |
|---|
| Crusader Helm | |
|---|
| Topfhelm | |
|---|
| Great Helm | |
|---|
|
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Quest_Skeletons | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Bone" |
| "Broken Skull" |
| "Golden Teeth" |
| "Intact Skull" |
| "Moldy Bread" |
|
|---|
| items_data | | Broken Skull | |
|---|
| Moldy Bread | |
|---|
| Bone | |
|---|
| Intact Skull | |
|---|
| Golden Teeth | |
|---|
|
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Gold Coin" |
| "Silver Coin" |
|
|---|
| items_data | | Gold Coin | |
|
|
|
|
|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 10 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 12 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 15 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 18 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 20 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 23 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 25 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 27 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 29 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 40 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 50 |
|---|
|
| luck_grade | 7 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 100 |
|---|
|
|
|---|
| Silver Coin | |
|
|
|
|
|
|
| luck_grade | 2 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 10 |
|---|
|
| luck_grade | 3 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 15 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 25 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 50 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 90 |
|---|
|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
| drop_rates | | ID_Droprate_MediumRate_1012 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1012 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_1012 | |
|---|
| ID_Droprate_MediumRate_2012 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_2012 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_2012 | |
|---|
| ID_Droprate_MediumRate_3011 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3011 | | 2 | 0.05 |
|---|
| 3 | 0.15 |
|---|
| 4 | 0.25 |
|---|
| 5 | 0.3 |
|---|
| 6 | 0.2 |
|---|
| 7 | 0.05 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_3011 | |
|---|
| ID_Droprate_MediumRate_3012 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3012 | | 2 | 0.05 |
|---|
| 3 | 0.15 |
|---|
| 4 | 0.25 |
|---|
| 5 | 0.3 |
|---|
| 6 | 0.2 |
|---|
| 7 | 0.05 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_3012 | |
|---|
| ID_Droprate_MediumRate_4012 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_4012 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_4012 | |
|---|
| ID_Droprate_MediumRate_5011 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5011 | | 0 | 0.14 |
|---|
| 1 | 0.2 |
|---|
| 2 | 0.25 |
|---|
| 3 | 0.17 |
|---|
| 4 | 0.13 |
|---|
| 5 | 0.08 |
|---|
| 6 | 0.02 |
|---|
| 7 | 0.01 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_5011 | |
|---|
| ID_Droprate_MediumRate_5012 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5012 | | 0 | 0.14 |
|---|
| 1 | 0.2 |
|---|
| 2 | 0.25 |
|---|
| 3 | 0.17 |
|---|
| 4 | 0.13 |
|---|
| 5 | 0.08 |
|---|
| 6 | 0.02 |
|---|
| 7 | 0.01 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_5012 | |
|---|
|
|---|