From Dark and Darker Wiki
|
Tag: content model change |
Latest revision as of 08:13, 7 May 2026
| loot_drop_groups | | order | | "0" |
| "1022" |
| "2022" |
| "3022" |
| "4022" |
| "5022" |
|
|---|
| data | | 0 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Pots" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Utility_Low" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 1022 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Pots" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Utility_Low_1022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_1022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 2022 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Pots" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Utility_Low_2022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_2022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 3022 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Pots" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Utility_Low_3022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_3022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 4022 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Pots" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Utility_Low_4022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_4022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 5022 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Pots" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Utility_Low_5022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_5022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
| loot_drops | | ID_Lootdrop_Drop_Pots | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Ale" |
| "Arrow" |
| "Bandage" |
| "Bolas" |
| "Bolt" |
| "Explosive Bottle" |
| "Francisca Axe" |
| "Ghostdust Pouch" |
| "Lantern" |
| "Magic Protection Potion" |
| "Oil Lantern" |
| "Poison Vial" |
| "Potion of Clarity" |
| "Potion of Healing" |
| "Potion of Invisibility" |
| "Potion of Protection" |
| "Potion of Water Breathing" |
| "Sling" |
| "Surgical Kit" |
| "Throwing Knife" |
| "Torch" |
|
|---|
| items_data | | Ale | |
|---|
| Bandage | |
|---|
| Potion of Clarity | |
|---|
| Explosive Bottle | |
|---|
| Francisca Axe | |
|---|
| Potion of Healing | |
|---|
| Potion of Invisibility | |
|---|
| Lantern | |
|---|
| Oil Lantern | |
|---|
| Potion of Protection | |
|---|
| Surgical Kit | |
|---|
| Throwing Knife | |
|---|
| Torch | |
|---|
| Magic Protection Potion | |
|---|
| Poison Vial | |
|---|
| Bolt | |
|
|
| luck_grade | 3 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 10 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 12 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 13 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 15 |
|---|
|
|
|---|
| Arrow | |
|
|
| luck_grade | 3 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 10 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 12 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 13 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 15 |
|---|
|
|
|---|
| Ghostdust Pouch | |
|---|
| Potion of Water Breathing | |
|---|
| Sling | |
|---|
| Bolas | |
|---|
|
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Gold Coin" |
| "Silver Coin" |
|
|---|
| items_data | | Gold Coin | |
|
|
|
|
|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 10 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 12 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 15 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 18 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 20 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 23 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 25 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 27 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 29 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 40 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 50 |
|---|
|
| luck_grade | 7 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 100 |
|---|
|
|
|---|
| Silver Coin | |
|
|
|
|
|
|
| luck_grade | 2 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 10 |
|---|
|
| luck_grade | 3 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 15 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 25 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 50 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 90 |
|---|
|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
| drop_rates | | ID_Droprate_Utility_Low | | 0 | 0.4 |
|---|
| 1 | 0.442 |
|---|
| 2 | 0.125 |
|---|
| 3 | 0.03 |
|---|
| 4 | 0.003 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency | |
|---|
| ID_Droprate_Utility_Low_1022 | | 0 | 0.4 |
|---|
| 1 | 0.406 |
|---|
| 2 | 0.15 |
|---|
| 3 | 0.04 |
|---|
| 4 | 0.004 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_1022 | |
|---|
| ID_Droprate_Utility_Low_2022 | | 0 | 0.4 |
|---|
| 2 | 0.5 |
|---|
| 3 | 0.075 |
|---|
| 4 | 0.02 |
|---|
| 5 | 0.005 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_2022 | |
|---|
| ID_Droprate_Utility_Low_3022 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_3022 | |
|---|
| ID_Droprate_Utility_Low_4022 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_4022 | |
|---|
| ID_Droprate_Utility_Low_5022 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_5022 | |
|---|
|
|---|