From Dark and Darker Wiki
|
Tag: content model change |
Latest revision as of 08:13, 7 May 2026
| loot_drop_groups | | order | | "0" |
| "1022" |
| "2022" |
| "3022" |
| "4022" |
| "5022" |
|
|---|
| data | | 0 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Mummy" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Undead" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Mummy" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Gems" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Gems" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Bandage" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Utility_Med" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 1022 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Mummy" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General_1022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Undead" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Mummy" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Gems" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Gems_1022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Bandage" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Utility_Med_1022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_1022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 2022 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Mummy" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General_2022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Undead" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_2022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Mummy" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_2022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Gems" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Gems_2022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Bandage" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Utility_Med_2022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_2022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 3022 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Mummy" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General_3022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Undead" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Mummy" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Gems" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Gems_3022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Bandage" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Utility_Med_3022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_3022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 4022 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Mummy" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General_4022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Undead" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_4022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Mummy" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_4022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Gems" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Gems_4022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Bandage" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Utility_Med_4022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_4022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 5022 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Mummy" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General_5022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Undead" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_Mummy" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Gems" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Gems_5022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_Bandage" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Utility_Med_5022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_5022" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
| loot_drops | | ID_Lootdrop_Drop_Mummy | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Ale" |
| "Arcane Essence" |
| "Bandage" |
| "Bolas" |
| "Francisca Axe" |
| "Lantern" |
| "Sling" |
| "Surgical Kit" |
| "Throwing Knife" |
| "Torch" |
|
|---|
| items_data | | Ale | |
|---|
| Bandage | |
|---|
| Francisca Axe | |
|---|
| Lantern | |
|---|
| Surgical Kit | |
|---|
| Throwing Knife | |
|---|
| Torch | |
|---|
| Sling | |
|---|
| Bolas | |
|---|
| Arcane Essence | |
|---|
|
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Quest_Undead | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Grave Essence" |
| "Maggots" |
| "Old Cloth" |
|
|---|
| items_data | | Maggots | |
|---|
| Old Cloth | |
|---|
| Grave Essence | |
|---|
|
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Quest_Mummy | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | |
|---|
| items_data | |
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Drop_Gems | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Blue Sapphire" |
| "Diamond" |
| "Emerald" |
| "Ruby" |
|
|---|
| items_data | | Blue Sapphire | |
|---|
| Diamond | |
|---|
| Emerald | |
|---|
| Ruby | |
|---|
|
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Drop_Bandage | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | |
|---|
| items_data | |
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Gold Coin" |
| "Silver Coin" |
|
|---|
| items_data | | Gold Coin | |
|
|
|
|
|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 10 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 12 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 15 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 18 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 20 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 23 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 25 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 27 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 29 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 40 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 50 |
|---|
|
| luck_grade | 7 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 100 |
|---|
|
|
|---|
| Silver Coin | |
|
|
|
|
|
|
| luck_grade | 2 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 10 |
|---|
|
| luck_grade | 3 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 15 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 25 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 50 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 90 |
|---|
|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
| drop_rates | | ID_Droprate_Monsters_General | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon | |
|---|
| ID_Droprate_Gems | | 0 | 0.445 |
|---|
| 2 | 0.35 |
|---|
| 3 | 0.15 |
|---|
| 4 | 0.05 |
|---|
| 5 | 0.005 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_Utility_Med | | 0 | 0.3 |
|---|
| 1 | 0.43 |
|---|
| 2 | 0.225 |
|---|
| 3 | 0.04 |
|---|
| 4 | 0.005 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_General_1022 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1022 | |
|---|
| ID_Droprate_Gems_1022 | | 0 | 0.3425 |
|---|
| 2 | 0.35 |
|---|
| 3 | 0.2 |
|---|
| 4 | 0.1 |
|---|
| 5 | 0.0075 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_Utility_Med_1022 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_1022 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_General_2022 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_2022 | |
|---|
| ID_Droprate_Gems_2022 | | 0 | 0.05 |
|---|
| 2 | 0.17 |
|---|
| 3 | 0.37 |
|---|
| 4 | 0.32 |
|---|
| 5 | 0.075 |
|---|
| 6 | 0.015 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_Utility_Med_2022 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_2022 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_General_3022 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3022 | | 2 | 0.05 |
|---|
| 3 | 0.15 |
|---|
| 4 | 0.25 |
|---|
| 5 | 0.3 |
|---|
| 6 | 0.2 |
|---|
| 7 | 0.05 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_Gems_3022 | | 0 | 0.05 |
|---|
| 3 | 0.23 |
|---|
| 4 | 0.45 |
|---|
| 5 | 0.2 |
|---|
| 6 | 0.06 |
|---|
| 7 | 0.01 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_Utility_Med_3022 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_3022 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_General_4022 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_4022 | |
|---|
| ID_Droprate_Gems_4022 | | 0 | 0.05 |
|---|
| 3 | 0.23 |
|---|
| 4 | 0.45 |
|---|
| 5 | 0.2 |
|---|
| 6 | 0.06 |
|---|
| 7 | 0.01 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_Utility_Med_4022 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_4022 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_General_5022 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5022 | | 0 | 0.14 |
|---|
| 1 | 0.2 |
|---|
| 2 | 0.25 |
|---|
| 3 | 0.17 |
|---|
| 4 | 0.13 |
|---|
| 5 | 0.08 |
|---|
| 6 | 0.02 |
|---|
| 7 | 0.01 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_Gems_5022 | | 0 | 0.05 |
|---|
| 2 | 0.17 |
|---|
| 3 | 0.37 |
|---|
| 4 | 0.32 |
|---|
| 5 | 0.075 |
|---|
| 6 | 0.015 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_Utility_Med_5022 | | 0 | 0.3 |
|---|
| 1 | 0.27 |
|---|
| 2 | 0.3 |
|---|
| 3 | 0.1 |
|---|
| 4 | 0.025 |
|---|
| 5 | 0.005 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_5022 | |
|---|
|
|---|