From Dark and Darker Wiki
|
Tag: content model change |
Latest revision as of 08:13, 7 May 2026
| loot_drop_groups | | order | | "0" |
| "1021" |
| "2021" |
| "3021" |
| "4021" |
| "5021" |
|
|---|
| data | | 0 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_LivingArmor" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_LivingArmor" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 1021 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_LivingArmor" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General_1021" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_LivingArmor" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1021" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_1021" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 2021 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_LivingArmor" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General_2021" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_LivingArmor" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_2021" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_2021" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 3021 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_LivingArmor" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General_3021" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_LivingArmor" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3021" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_3021" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 4021 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_LivingArmor" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General_4021" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_LivingArmor" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_4021" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_4021" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
| 5021 | | loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Drop_LivingArmor" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_Monsters_General_5021" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Quest_LivingArmor" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5021" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
| loot_drop_id | "ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency" |
|---|
| drop_rate_id | "ID_Droprate_EventCurrency_5021" |
|---|
| roll_count | 1 |
|---|
|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
| loot_drops | | ID_Lootdrop_Drop_LivingArmor | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Aegis" |
| "Armet" |
| "Bloodthirst" |
| "Crusader Helm" |
| "Dark Cuirass" |
| "Dark Plate Armor" |
| "Dryad's Wrath" |
| "Fine Cuirass" |
| "Fulgor" |
| "Great Helm" |
| "Heater Shield" |
| "Heavy Gauntlets" |
| "Hounskull" |
| "Lantern Shield" |
| "Light Gauntlets" |
| "Longsword" |
| "Plate Boots" |
| "Plate Pants" |
| "Round Shield" |
| "Topfhelm" |
| "Visored Barbuta Helm" |
| "Visored Sallet" |
| "Zweihander" |
|
|---|
| items_data | | Armet | |
|---|
| Dark Plate Armor | |
|---|
| Fine Cuirass | |
|---|
| Heater Shield | |
|---|
| Aegis | |
|---|
| Heavy Gauntlets | |
|---|
| Hounskull | |
|---|
| Longsword | |
|---|
| Fulgor | |
|---|
| Plate Boots | |
|---|
| Plate Pants | |
|---|
| Round Shield | |
|---|
| Dryad's Wrath | |
|---|
| Visored Barbuta Helm | |
|---|
| Zweihander | |
|---|
| Bloodthirst | |
|---|
| Visored Sallet | |
|---|
| Crusader Helm | |
|---|
| Topfhelm | |
|---|
| Great Helm | |
|---|
| Light Gauntlets | |
|---|
| Dark Cuirass | |
|---|
| Lantern Shield | |
|---|
|
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Quest_LivingArmor | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | |
|---|
| items_data | |
|---|
|
|---|
| ID_Lootdrop_Spawn_EventCurrency | | items_per_luck_grade | |
|---|
| items_order | | "Gold Coin" |
| "Silver Coin" |
|
|---|
| items_data | | Gold Coin | |
|
|
|
|
|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 10 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 12 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 15 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 18 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 20 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 23 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 25 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 27 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 29 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 40 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 50 |
|---|
|
| luck_grade | 7 |
|---|
| rarity | 7 |
|---|
| count | 100 |
|---|
|
|
|---|
| Silver Coin | |
|
|
|
|
|
|
| luck_grade | 2 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 10 |
|---|
|
| luck_grade | 3 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 15 |
|---|
|
| luck_grade | 4 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 25 |
|---|
|
| luck_grade | 5 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 50 |
|---|
|
| luck_grade | 6 |
|---|
| rarity | 2 |
|---|
| count | 90 |
|---|
|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
|
|---|
| drop_rates | | ID_Droprate_Monsters_General | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_General_1021 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_1021 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_1021 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_General_2021 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_2021 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_2021 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_General_3021 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_3021 | | 2 | 0.05 |
|---|
| 3 | 0.15 |
|---|
| 4 | 0.25 |
|---|
| 5 | 0.3 |
|---|
| 6 | 0.2 |
|---|
| 7 | 0.05 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_3021 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_General_4021 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_4021 | |
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_4021 | |
|---|
| ID_Droprate_Monsters_General_5021 | |
|---|
| ID_Droprate_QuestItemDefaultCommon_5021 | | 0 | 0.14 |
|---|
| 1 | 0.2 |
|---|
| 2 | 0.25 |
|---|
| 3 | 0.17 |
|---|
| 4 | 0.13 |
|---|
| 5 | 0.08 |
|---|
| 6 | 0.02 |
|---|
| 7 | 0.01 |
|---|
|
|---|
| ID_Droprate_EventCurrency_5021 | |
|---|
|
|---|